• Audi z rewolucyjnym, hybrydowym napędem typu plug-in wjeżdża na polskie drogi
  • Zasięg pojazdu w trybie jazdy elektrycznej to 50 km, a w trybie elektryczno-spalinowym aż 940 km
  • Moc systemowa: 150 kW (204 KM), prędkość maksymalna: 222 km/h

W Polsce rozpoczyna się sprzedaż rewolucyjnego Audi A3 Sportback e-tron. To pierwszy w palecie czterech pierścieni model z napędem hybrydowym typu plug-in. Moc systemowa 150 kW (204 KM) i systemowy moment obrotowy 350 Nm są gwarancją sportowych osiągów tego innowacyjnego samochodu.

Napęd Audi A3 Sportback e-tron opiera się na koncepcji wydajnej hybrydy równoległej. Zastosowany tu silnik spalinowy to zmodyfikowana jednostka 1.4 TFSI, generująca moc 110 kW (150 KM) i moment obrotowy 250 Nm. Współpracuje ona bezpośrednio z silnikiem elektrycznym o mocy 75 kW i momencie obrotowym 330 Nm. Jednostka elektryczna ma kompaktowe wymiary i jest zintegrowana z innowacyjną, stworzoną na potrzeby właśnie tego modelu, sześciostopniową, automatyczną skrzynią biegów e-S tronic. Oba źródła napędu uzupełniają się. Silnik elektryczny dostarcza maksymalny moment obrotowy od startu do ok. 2000 obr./min, a jednostka TFSI w przedziale od 1750 do 4000 obr./min.
Dzięki takiemu hybrydowemu napędowi, średnie spalanie A3 Sportback e-tron to zaledwie 1,5 l benzyny na 100 km.

Audi A3 e-tron może poruszać się tylko przy pomocy silnika spalinowego, wyłącznie z napędem elektrycznym lub też w trybie hybrydowym. Dynamicznie przyśpiesza korzystając jedynie z napędu elektrycznego, bez konieczności załączania napędu spalinowego. Wyłącznie na napędzie elektrycznym Audi A3 Sportback e-tron rozpędza się do prędkości 130 km/h, a jego maksymalny zasięg w tym trybie jazdy wynosi 50 km. Kolejnych 890 km może przejechać napędzane silnikiem spalinowym. Stąd łączny zasięg samochodu to aż 940 km.

Magazynem energii dla nowego Audi A3 Sportback e-tron jest system akumulatorów litowo-jonowych, dla lepszego wykorzystania przestrzeni umieszczonych w podłodze, pod tylnymi siedzeniami. Akumulator wysokiego napięcia ma pojemność 8,8 kWh. Składa się z ośmiu modułów o łącznej liczbie 96 ogniw. System jest bardzo wydajnym i trwałym układem. Należy podkreślić, że gwarancja Audi na jego działanie wynosi aż 8 lat lub 160000KM, w zależności od tego co nastąpi pierwsze.

Model już w wersji podstawowej jest bogato wyposażony. W standardzie znajdziemy m.in. funkcję start-stop z systemem rekuperacji, felgi 17” ze stopu lekkich metali, wielofunkcyjną, sportową kierownicę obszytą skórą, system Audi driver select, automatyczną klimatyzację, czujnik zmierzchowy świateł z czujnikiem deszczu, przednie i tylne światła diodowe czy spoiler dachowy w kolorze nadwozia.

Audi A3 Sportback e-tron w wersji wyposażeniowej Attraction kosztuje 172 870 PLN. Samochód dostępny jest w bardzo atrakcyjnym finansowaniu Audi Finance z wysoką wartością wykupu, gdzie przy wpłacie początkowej 10%, wysokość miesięcznej raty wyniesie od 2293 PLN netto (przy okresie finansowania 36 miesięcy i rocznym przebiegu na poziomie 20000 KM).

Na początek, Audi A3 Sportback e-tron będzie sprzedawany przez jeden salon Audi –  Porsche Połczyńska w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej 111.

źródło: Audi Press Bank