Nowy model od Alfa Romeo jest pod względem technicznym i koncepcyjnym zainspirowana Giulią GTA z 1965 roku. Dokładnie modelem „Gran Turismo Alleggerita” zaprojektowanym przez Autodeltę w oparciu o Giulię Sprint GT, która odnosiła sportowe sukcesy na całym świecie.

Model zbudowany jest na wersji Giulia Quadrifoglio i oferowany z silnikiem Alfa Romeo 2.9 V6 Bi-Turbo o zwiększonej mocy 540 KM. Dzięki szerokiemu zastosowaniu ultralekkich materiałów cieszy się zmniejszoną o 100 kg masą w porównaniu z Giulią Quadrifoglio. Ponadto, zostały zaprojektowane rozwiązania techniczne dotyczące aerodynamiki, komfortu jazdy i własności jezdnych. Światła reflektorów skierowane również na wersję Giulia GTAm,: ekstremalną wersję GTA, dwuosobową, z wewnętrznymi pałąkami. Ponadto 6-punktowymi pasami bezpieczeństwa, ze 100% homologacją do jazdy po drogach. Matka Alfa Romeo będzie od zaraz zbierała rezerwacje na Giulię GTA i GTAm. Są dostępne w zaledwie 500 egzemplarzach, numerowanych i opatrzonych certyfikatem. Dla szczęśliwych nabywców Alfa Romeo przygotowała ekskluzywną usługę zamawiania samochodu „customer experience”, z indywidualnym procesem sprzedaży.

110 lat Alfa Romeo

24 czerwca br. Alfa Romeo skończy 110 lat, na przestrzeni których inżynierowie i projektanci nieustannie dążyli do innowacji. To DNA – idealne połączenie sportowego charakteru i elegancji –kryje najbardziej kultowe pojazdy. Ponadto kreuje samochody, które znakomicie się prowadzi zarówno na torze wyścigowym, jak i podczas normalnej podróży.

Z okazji 110. urodzin marka Alfa Romeo elektryzuje swoich fanów i wszystkich kierowców samochodem, który symbolizuje całkowity powrót do korzeni i stanowi hołd dla jednego z najbardziej charakterystycznych samochodów Alfy Romeo: Giulii GTA.

Skrót o legendarnym klimacie: GTA


Skrót GTA oznacza „Gran Turismo Alleggerita” i powstał w 1965 roku wraz z Giulią Sprint GTA, zaprojektowaną jako samochód sportowy. Zaprezentowany został podczas targów motoryzacyjnych w Amsterdamie. Nadwozie Giulii Sprint GT zostało zastąpione identycznym aluminiowym nadwoziem, o łącznej masie 745 kg. Druga modyfikacja dotyczyła silnika z dwoma wałkami o pojemności 1570 cm3, który w wersji cywilnej osiągał imponującą moc 115 KM. Technicy z Autodelty, oficjalny zespół wyścigowy Alfy Romeo, wybrali go jako wzorcowy silnik w kategorii „Turismo”. Sukces w zawodach był natychmiastowy. Przede wszystkim zwycięstwa w trzech kolejnych „Challenge Europeo Marche”, dziesiątkach krajowych mistrzostw i setkach pojedynczych wyścigów w każdym zakątku świata.

Alfa Romeo – odnowienie legendy dzięki doskonałym rozwiązaniom technicznym


Przy okazji wprowadzenia wyjątkowej Giulii GTA, Alfa Romeo zamierza złamać kilka zasad. Po pierwsze nie chce gawędzić o historii, zwłaszcza o historii, którą sama stworzyła i nie chce prezentów na urodziny. W związku z tym woli podarować prezent wszystkim entuzjastom i fanom Alfa Romeo. Samochód, który dziś stanowi autentyczny powrót do korzeni Alfy Romeo.

Specjalne wyposażenie techniczne i funkcjonalny styl


W przypadku Giulii GTA, inżynierowie Alfy Romeo pracowali nad poprawą aerodynamiki i właściwości jezdnych, ale przede wszystkim nad redukcją masy: według tych samych wytycznych pracowano nad Giulią GTA z 1965 roku. Aktywna aerodynamika jest specjalnie zaprojektowana w celu zwiększenia siły docisku. Rozwiązania te zawierają wiedzę techniczną, która pochodzi bezpośrednio z Formuły 1, dzięki ścisłej współpracy z Sauber Engineering i zastosowaniu Sauber Aerokit.

Tę samą funkcję pełnią spoilery progowe, specjalny spojler tylny i aerodynamiczny wysuwany spoiler przedni (aerosplitter). Nowy jest także centralny układ wydechowy Akrapovič wykonany z tytanu. Dodatkowo zintegrowany z tylnym dyfuzorem z włókna węglowego. Ponadto 20” felgi aluminiowe ze śrubą centralną, po raz pierwszy oferowane w limuzynie.

Alfa Romeo z nową Giulia GTA. Powrót l - czerwone auto na drodze
Alfa Romeo z nową Giulia GTA. Powrót legendy


Jeśli chodzi o osiągi, potężny silnik Alfa Romeo 2.9 V6 Bi-Turbo jest wykonany w całości z aluminium i może uwolnić moc 510 KM. W Giulii GTA 540 KM, dzięki skrupulatnej kalibracji wykonanej przez inżynierów Alfa Romeo, dostarczyć unikalny dźwięk silnika. Wnętrze samochodu zachwyca nowymi detalami, jak wykończenia z Alcantary® deski rozdzielczej, paneli drzwi, schowka, słupków bocznych i pasa środkowego foteli.  Alcantarę® jeszcze szerzej wykorzystano w wersji GTAm. Dzięki usunięciu  tylnego siedzenia, powstała specjalna „wnęka” cała pokryta Alcantarą®. Znajdują sie w niej specjalne uchwyty do przewożenia kasków i gaśnicy.

Alfa Romeo – doskonały stosunek masy do mocy


Jednakże sama moc nie wystarczy dla zapewnienia niezwykłych osiągów. Prace nad zmniejszeniem masy pojazdu były niezwykle skrupulatne i dały imponujące wyniki w GTA. Po pierwsze masę udało się zmniejszyć o 100 kg, dzięki zastosowaniu ultralekkich materiałów.

W wyniku tych działań uzyskano masę własną równą 1520 kg, co w połączeniu z mocą zwiększoną do 540 KM, zapewnia doskonały stosunek masy do mocy, wynoszący 2,82 kg/KM, który sprawia, że Giulia GTA bezdyskusyjnie jest best in class i oferuje niezwykłe osiągi. Błyskawicznie przyspiesza od 0 do 100 km/h, dzięki systemowi Launch Control, chronometr zatrzymuje się w zaledwie 3,6 sekundy. Giulia GTAm oferuje konfigurację dwumiejscową, z homologacją dopuszczającą do ruchu. Ponadto z powiększonym wysuwanym aerosplitterem przednim i skrzydłem tylnym z włókna węglowego.

Korzyści dla 500 szczęśliwych Klientów


Alfa Romeo Giulia GTA i jej ekstremalna wersja, Giulia GTAm, zostaną wyprodukowane w limitowanej liczbie 500 sztuk. Każdy samochód będzie posiadał tabliczkę z numerem i specjalny certyfikat. W związku z tym stanie się autentycznym kolekcjonerskim przedmiotem, podobnie jak jego słynny prekursor z 1965 roku. Model ten nie tylko wspaniale wygląda, ale jest gotowy uwolnić imponującą moc, którą można wykorzystać dzięki licznym zaawansowanym rozwiązaniom technicznym. Ponadto ekskluzywność wyróżniająca Giulię GTA i GTAm odnajdziemy także w usłudze customer experience, które zapewni 500 szczęśliwym właścicielom wyjątkowe doznania, w 100% wierne filozofii Alfy Romeo.


Po wstępnych rezerwacjach, które właśnie ruszyły, kiedy zarezerwowany zostanie 500 egzemplarz, proces sprzedaży będzie miał formę one-to-one. Specjalista sprzedaży występuje w charakterze ambasadora marki zajmie się indywidualną obsługą każdego Klienta. Wyjątkowe doświadczenie zakupowe nie kończy się na specjalnym procesie sprzedaży. Właściciel nowego samochodu otrzyma również spersonalizowany zestaw powitalny. Kask Bell w kolorze nadwozia GTA, i zestaw odzieży rajdowej Alpinestars (kombinezon, rękawce i buty). Ponadto spersonalizowany pokrowiec na samochód Goodwool, aby zabezpieczyć swoją nową Giulię GTA lub GTAm. Oprócz sprzętu usługa customer experience Alfa Romeo obejmuje także specjalny kurs bezpiecznej jazdy przygotowany przez Alfa Romeo Driving Academy.

Źródło: media.fcaemea.com