W Polsce rośnie świadomość ekologiczna przedsiębiorców, choć często jest ona motywowana ekonomicznie.

Wiele firm świadomie – z przekonania – stosuje rozwiązania mające służyć ograniczaniu produkcji odpadów, oszczędzaniu energii, wody, poprawie jakości powietrza itd. Inna grupa przedsiębiorców podejmuje kroki w tym kierunki z powodów ekonomicznych, aby osiągnąć oszczędności w rachunkach za energię, dostarczane surowce czy w opłatach za korzystanie ze środowiska. Taka motywacja nie jest zła, a może nawet być skuteczniejsza od przekonywania „ideowego”.

Bez względu jednak na motywację, warto stosować kilka wspólnych i prostych zasad. Część działań dotyczy pracowników i dlatego odpowiedzialny pracodawca powinien zadbać o „zielone” urządzenia biurowe oraz o segregowanie odpadów w biurach, pomieszczeniach socjalnych (kuchnie, stołówki), czy też o montowanie energooszczędnego oświetlenia. Ważne jest też instalowanie kranów na fotokomórki w toaletach i kuchniach, żeby zmniejszyć zużycie wody. Warto umieszczać rośliny w biurze i przestrzeniach zewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z przedmiotów wytwarzanych z surowców pochodzących z recyklingu (opakowania, teczki na dokumenty, podstawki pod kubki, pojemniki na długopisy i inne materiały biurowe itp.).

Ogromne korzyści dla środowiska i finansów przedsiębiorstwa daje wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów (ang. paperless office), gdyż w ten sposób znacznie zmniejszamy zużycie papieru i energii potrzebnej do drukowania lub kopiowania dokumentów.

Przedsiębiorcy mogą także zainteresować się montażem paneli fotowoltaicznych (jeśli jest tylko taka możliwość techniczna), aby produkować własny prąd, zmniejszając jego pobór z sieci zwłaszcza w porze największej aktywności firmy w ciągu dnia. Część przedsiębiorstw wytwarza w ten sposób już tak duże ilości prądu, że równolegle inwestuje w magazyny energii.

Więcej na: www.projektzielonapolska.pl

Partnerami projektu są: Fundacja ARP, Fundacja Enea, Fundacja PFR, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja State of Poland oraz Totalizator Sportowy.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Projekt Zielona Polska” edycja 2023.