Firma AAT Holding S.A. wprowadziła do oferty nowy typ kamery termowizyjnej przeznaczonej do wykrywania osób z podwyższoną temperaturą ciała. Może ona zdecydowanie pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii Covid-19.

Rozwiązania tego typu, jak kamera termowizyjna, z dobrym skutkiem stosuje się m.in. na Tajwanie. Dlatego od samego początku postawił na prewencję i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, co przyniosło wymierny sukces w ograniczaniu pandemii.

Kamera termowizyjna: zaawansowany mechanizm identyfikacji

Zastosowany tu zaawansowany mechanizm identyfikacji twarzy pozwala rozpoznać człowieka, namierzyć okolice czoła oraz oczodołów i zmierzyć temperaturę. Natomiast podwyższone wartości pomiaru uruchamiają alarm. W porównaniu do tradycyjnej metody pomiaru temperatury ciała, wykorzystanie kamery znacznie skraca czas i zapewnia dużą dokładność pomiaru. Przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka zarażenia przez osoby dokonujące badania. Zatem kamera zapewnia zdalną kontrolę temperatury ciała człowieka z odległości 3-5 m. To umożliwia instalację systemu w istniejących punktach kontroli, przejściach czy korytarzach.

Kamera dzięki wbudowanym funkcjom rozpoznawania twarzy, dokonuje prawidłowego odczytu. Nawet jeśli badana osoba ma maseczkę albo niesie kubek z gorącą kawą, przez co minimalizuje ryzyko wywołania fałszywych alarmów.

Jak działa kamera termowizyjna?

Urządzeniem można jednocześnie zmierzyć temperaturę u 16 osób w czasie krótszym niż 1 sekunda. To pozwala na zbadanie ponad 57 tysięcy osób w ciągu godziny. Oznacza to, że system, jako jeden z nielicznych może być stosowany do skanowania temperatury ludzi bez konieczności kanalizowania ruchu przez różnego rodzaju bramki. Jest to szczególnie ważne w obiektach, w których konieczne jest sprawne przemieszczanie się i unikanie zatorów. To lotniska, dworce, obiekty użyteczności publicznej, przejścia graniczne, biurowce.

„Dzięki zastosowaniu przetwornika mikrobolometrycznego o dużej rozdzielczości oraz urządzenia kalibrującego o znanej i stałej temperaturze udało się osiągnąć dokładność pomiaru +/- 0,3 stopnie C” – mówi Patryk Gańko, dyrektor działu wsparcia systemów VSS, AAT Holding S.A.

„Jest to dokładność nieosiągalna dla typowych kamer termowizyjnych, które z reguły pozwalają mierzyć temperaturę obiektów z dokładnością rzędu +/- 2 st. C. Kamera NVIP-2H-8912M/TS, którą mamy w ofercie jest, więc najdokładniejsza z dostępnych na rynku” – zapewnia Gańko.

Mierzenie temperatury

Działanie profesjonalnego zestawu do zdalnego pomiaru temperatury ciała NVIP-2H-8912M/TS SET zostało sprawdzone w realnych warunkach. W takich typach obiektów jak: szkoły, biurowce, budynki użyteczności publicznej mając za zadanie zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Dlatego jego zaletą jest to, że nie wymusza zatrzymania się potoku ludzi. Zatem dziesiątki ludzi mogą być na bieżąco skanowane, obserwowane i identyfikowane przez pracowników ochrony.

Zatem informacje o temperaturze są zapisywane i przechowywane w systemie danych. „Dlatego trzeba jednak pamiętać, że informacja o temperaturze ciała należy do danych wrażliwych. To dane o naszym zdrowiu” – podkreśla Patryk Gańko.

W związku z wieloma pytaniami o zgodność takiego przetwarzania danych dotyczących zdrowia z regulacjami o ochronie danych osobowych prezes UODO wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w związku z walką z koronawirusem”.

Więcej informacji o produkcie możecie Państwo znaleźć pod adresem: https://www.aat.pl/pl/aatlp/novus-ts-system2

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP