Łączenie wyjazdów wakacyjnych z pracą – czyli workation lub pracokacje – to modny trend. Aby praca z turystycznych miejscowości była skuteczna i bezpieczna, firma i pracownicy muszą być do tego odpowiednio przygotowani. Kluczem są tu dobra organizacja pracy oraz świadomość cyberbezpieczeństwa, aby zapewnić optymalne warunki pracy i chronić dane przed ewentualnymi zagrożeniami – firma i pracownicy muszą się do tego odpowiednio przygotować pod kątem bezpieczeństwa cyfrowego i organizacji.

Wstajesz rano, zaparzysz kawę, otwierasz laptopa i zaczynasz pracę z widokiem na morze Jońskie z Korfu. Później, po zrobieniu wszystkich zadań oddajesz się urokom Grecji i odpoczywasz. Brzmi to zdecydowanie lepiej niż praca zdalna z domu. Workation, bo o tym trendzie mowa, to połączenie pracy z wyjazdem to atrakcyjnego turystycznie miejsca, które staje się coraz bardziej popularne – również w Polsce, gdzie są oferowane nawet przez biura podróży.

Takie działania mogą mieć wpływ na zadowolenie pracowników i lepsze funkcjonowanie całej firmy. Ale tylko gdy będą prawidłowo zorganizowane.

Bezpieczeństwo to podstawa udanych pracokacji

Workation, choć zdaniem ekspertów dobrze wpływa na efektywność oraz morale pracowników, stwarza dodatkowe zagrożenie cyberatakiem i utratą poufnych danych. Według raportu „Digital Security Sentiment” aż 59 proc. polskich firm z sektora MŚP padło w 2022 r. ofiarą cyberataku – to właśnie takie firmy mają największe braki w zabezpieczeniach przed hakerami i stają się dla nich łatwym celem. Dlatego budowanie strategii cyberbezpieczeństwa jest niezwykle ważne – a nie jest to proste zadanie. 

Maciej Stopierzyński, CTO i współzałożyciel WorkTrips.com, podkreśla, że obecnie coraz większa liczba firm zdaje sobie sprawę z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom podczas podróży służbowych, w tym również podczas workation. – Organizowanie podróży służbowych to złożony proces, który wiąże się z koniecznością rezerwacji noclegów, biletów oraz ubezpieczeń. Wszystko to wymaga podawania danych i logowania się do wielu serwisów, platform lub narzędzi, co niesie ze sobą większe ryzyko wycieku danych. W kontekście workation, bezpieczeństwo staje się jeszcze bardziej istotne ze względu na korzystanie ze służbowego sprzętu, na którym znajdują się poufne informacje. Coraz więcej firm dostrzega potrzebę optymalizacji procesu podróży służbowych i zmianę kilku narzędzi na jedno, specjalnie do tego dedykowane, które usprawni, zoptymalizuje i pozwoli lepiej nimi zarządzać, również pod kątem zabezpieczeń – podsumowuje Stopierzyński.

Chcemy wiedzieć więcej o cyberbezpieczeństwie

Dodatkowo, firmy muszą stanąć przed wyzwaniem niedoborów zasobów (ludzkich, budżetowych), zarządzania złożonymi technologiami, szkoleniami użytkowników końcowych i sprostać oczekiwaniom zarządu i klientów. Na szczęście ta świadomość wśród firm rośnie – tak pokazuje raport Altkom Akademii „Rynek szkoleniowy w czasach niepewności” i coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę. – W ubiegłym roku cyberbezpieczeństwo stało się jednym z najbardziej pożądanych tematów szkoleń z obszaru IT. A ponieważ sytuacja zewnętrzna nadal jest niepewna, aż jedna czwarta ankietowanych wskazała cyberbezpieczeństwo jako obszar szkoleń, który będzie cieszył się zainteresowaniem również w przyszłości – podkreśla Robert Tomaszewski z Altkom Akademii. 

–  Praca zdalna podczas workation może być korzystna dla firmy. Może również być bezpieczna, ale firmy muszą się do tego przygotować i odpowiednio przeszkolić pracowników – podkreśla Paweł Niemyt, Altkom Akademii. Podczas takiej podróży, pracownicy są bez bezpośredniego wsparcia infrastruktury firmy i działu IT. Szczególnie niebezpiecznym przykładem jest pośpiech i korzystanie z hotspotów czy publicznych ładowarek. Hakerzy mogą następnie szpiegować i uzyskiwać dostęp do poufnych informacji. Żeby odpowiednio zabezpieczyć poufne dane, powinno się korzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) w czasie pracy poza biurem. – Trzeba jednak pamiętać, że używanie VPN-u powinno być częścią precyzyjnej polityki cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Paweł Niemyt.

Odpowiedzią na to mogą być szkolenia z cyber awareness, które wyposażają w wiedzę niezbędną do rozpoznania sytuacji niebezpiecznych. Ciekawą propozycją mogą być również szkolenia z certyfikatami cyberbezpieczeństwa Certified Ethical Hacker (CEH). Celem pracy etycznych hakerów jest identyfikacja słabych punktów organizacji oraz pomaganie w znalezieniu skutecznej metody obrony przed atakami na firmowe systemy. Takie działania mogą znacznie pomóc pracownikom w rozpoznawaniu sytuacji niebezpiecznych podczas pracy poza biurem.

Sposób na zaangażowanie pracowników

Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl – aż 54 proc. pracowników twierdzi, że elastyczny sposób pracy jest ważnym czynnikiem w wyborze miejsca pracy. A około 63 proc. osób chce już na stałe zachować możliwość pracy poza biurem – wynika z badania przeprowadzonego przez Inquiry. 

– Kiedyś organizacja workation stanowiła prawdziwe wyzwanie lub często wydawała się niemożliwa do osiągnięcia. Jednak dzięki postępowi cyfrowemu i nowoczesnym narzędziom, teraz jesteśmy w stanie uczynić to łatwiejszym i bardziej dostępnym niż kiedykolwiek wcześniej.– mówi Michał Szeksztełło, COO i współzałożyciel WorkTrips.com. Dodaje również, że taki sposób pracy może mieć korzystny wpływ na wzrost obrotów firmy. – Zmiana podejścia do pracowników i porzucenie tradycyjnych schematów może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie. Pracownicy są bardziej zadowoleni, wypoczęci i efektywni, co przekłada się na większe zyski dla przedsiębiorstwa. W WorkTrips.com wszyscy pracownicy mają możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca – dodaje Szeksztełło.

Procesy – ale proste

Istotna jest tu jednak odpowiednia organizacja całego zespołu i uproszczenie wszystkich procesów. Jak mówi Maciej Stopierzyński, współzałożyciel WorkTrips.com, narzędzia pomagające w organizacji pracy powinny wymagać od użytkowników minimalnego wkładu w zamian za maksymalny efekt.

Jesteśmy w pełni świadomi, że rynkowe zmiany i postęp technologiczny wymagają od nas szybkiej reakcji. Jednym z doskonałych tego przykładów jest pełna integracja z Booking.com, dzięki której w naszym systemie pojawiły się hotele w mniejszych miejscowościach, apartamenty, aparthotele, pokoje jak i inne typy zakwaterowania krótkoterminowego, również w bardziej wakacyjnych miejscach. Ponadto, nawiązaliśmy bezpośrednie partnerstwa z kluczowymi liniami kolejowymi w Europie, USA i Kanadzie, co jeszcze bardziej ułatwia podróżowanie, ograniczając potrzebę szukania transportu u zewnętrznych dostawców.  – mówi Maciej Stopierzyński.

– Narzędzia to jednak nie wszystko, o co powinny zadbać firmy. Pracownicy muszą być świadomi zagrożeń, jakie taka praca za sobą niesie i jak dobrze zorganizować się w takiej formie pracy. Również pod kątem zarządzania własną efektywnością i np. budować umiejętność rezyliencji. Wtedy efektywność pracownika może być nawet wyższa, niż podczas tradycyjnej pracy biurowej – podsumowuje Natalia Gozdowska z Altkom Akademii.

Źródło: Altkom