Co powstrzymuje karierę Polek? I dlaczego własny biznes wciąż nie brzmi dla nich atrakcyjnie? Co może im pomóc w rozwijaniu kariery mimo przeszkód?

Urlop macierzyński nie jest wolny od zmartwień

Urlop macierzyński nie służy martwieniu się o przyszłość swojego zatrudnienia. Pomimo tego trzy na cztery badane Polki, które na nim przebywają, już martwią się o to, jak pogodzić te dwa aspekty swojego życia.

Z poprzedniej części raportu „Bizneswoman Roku” wynika, że tryb zdalny lub hybrydowy ułatwia kobietom pracę. Pozwala im łączyć ją m.in. z opieką nad dzieckiem.

Z kolejnej części badania wynika jednocześnie, że większość kobiet boi się powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Praca zdalna obniżyłaby więc stres, jaki kobiety odczuwają  przy okazji powrotu do aktywności zawodowej.

Zdecydowanie pomogłoby jeszcze jedno: planowana zmiana w Kodeksie pracy, wprowadzająca dwa miesiące urlopu rodzicielskiego do wykorzystania przez mężczyzn.

W Polsce niestety wiele kobiet wciąż musi wybierać między karierą a rodziną – z urlopów rodzicielskich korzysta tylko 1 proc. mężczyzn. Dostępność wsparcia w opiece nad dzieckiem w postaci żłobków czy zatrudnienia kogoś do pomocy jest niska i często kosztowna.

Ponadto kobiety w wielu firmach ponoszą tzw. karę za macierzyństwo – po powrocie z urlopu przez 2-3 lata nie są brane pod uwagę, kiedy w firmie pojawia się możliwość awansu, często omija je również podwyżka inflacyjna, która potem nie jest wyrównywana – mówi Olga Kozierowska, założycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Istnieje rozwiązanie, choć wciąż uważane za ryzykowne

Zapytaliśmy założycielkę Fundacji o to, jak kobiety mogą poradzić sobie z taką sytuacją. W końcu aż 3/4 kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych obawia się powrotu do pracy.

Dla części z nich rozwiązaniem może być założenie własnej firmy, chociaż w obecnej sytuacji gospodarczej jest to stresująca i trudna decyzja niezależnie od płci. Oprócz tego część kobiet ma poczucie, że ich decyzja nie spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony ich bliskich, a ponad połowę powstrzymuje brak pewności siebie. – odpowiedziała nam Olga Kozierowska.

Dlaczego wciąż obawiamy się przejęcia sterów kariery i uruchomienie własnej działalności? Respondentki wskazują tutaj na brak pewności siebie, sytuację gospodarczą, brak finansów oraz zbyt skomplikowane procedury.

Kobieta w okularach notująca przy biurku, na którym stoi także komputer
Własny biznes Polek. Wyzwania kobiet w pracy i na swoim – jak pomóc swojej karierzy?

Kiedy już masz własny biznes

Te społeczne, polityczne i kulturowe problemy, na które nie mamy wpływu, warto sobie po prostu uświadomić. Dodatkowo – ma je wiele z nas, podczas gdy w świecie biznesu istnieje przecież dużo organizacji, inicjatyw i rozwiązań. Pamiętać o nich powinny także kobiety, które już są własnymi szefowymi, a mimo to wciąż się martwią – a jest ich także niemało:

Stres kobiet prowadzących własny biznes

Jednym z rozwiązań – dla kobiet, które decydują się iść własną drogą – mogą być konkursy. A pod względem przedsiębiorczości kobiet Polska zajmuje jedno z najwyższych miejsc w Uni Europejskiej.

Niezwykle ważne jest pokazywanie i nagradzanie tych kobiet, którym udało się spełnić te marzenia i realizują się w prowadzeniu własnego biznesu – podsumowuje Olga Kozierowska.

Stąd między innymi Konkurs Bizneswoman Roku. Nagradza on polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności oraz włączania.

Konkursy umożliwiają pozyskanie partnerów biznesowych oraz inwestorów. Warto startować w tych dla przedsiębiorców oraz dla przedsiębiorczych kobiet, które szczególnie je wspierają.

Źródło: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką