Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre na dzisiejszej konferencji prasowej ogłosiła termin wizyty Joe Bidena w Polsce. Prezydent USA przyleci do Polski 20 lutego, oficjalna wizyta potrwa do 22 lutego.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia NBC News i CNN, że Biały Dom rozważa wizytę Joe Bidena w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji Ukrainy na pełną skalę. Według oficjalnych wiadomości prezydent USA będzie w Polsce od 20 do 22 lutego 2023 r.

Joe Biden w Polsce

Prezydent Joe Biden podczas dwudniowej wizyty w Polsce spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Ponadto wygłosi przemówienie na temat rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak poinformowała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu – „Odniesie się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wspomóc naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji”.

Zapowiedź wizyty amerykańskiego przywódcy skomentował w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, który podkreślił, że „ta wizyta odbędzie się 11 miesięcy po historycznej wizycie Joe Bidena w marcu tamtego roku w Polsce. To bardzo jasny sygnał demonstrujący znaczenie relacji polsko-amerykańskich oraz jedność sojuszniczą w świetle brutalnej agresji Rosji w Ukrainie„.

Będzie to druga wizyta Joe Bidena w Polsce w ciągu roku.  

Przeczytaj także: Które państwa posiadają najwięcej złota?

Państwa posiadające duże rezerwy złota są bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców. Polska w rankingu posiadanych rezerw złota w wysokości 228.67 ton zajmuje 22. miejsce wśród banków centralnych na świecie. Czy to dobry wynik? Jak wyglądał 2022 rok według Światowej Rady Złota?

Śmiało można stwierdzić, że rok 2022 należał do banków centralnych. Ilość zakupionego przez nie złota sięgnęła poziomu niespotykanego od 55 lat – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota. Skup ten był drugim najwyższym w historii. Co ciekawe, pomimo ogólnego przekonania o tym, że złoto to bezpieczna przystań, istnieją kraje, które nie posiadają tego aktywa w swoich skarbcach.