• Wirus z Wuhan wstrzymuje chińskie PKB
  • Ludowy Bank Chin dał impuls rynkom
  • Amerykański Senat odrzucił impeachment Trumpa

Przez wirus z Wuhan, od kilkunastu dni jedenastomilionowe miasto o tej samej nazwie objęto kwarantanną. Ludzie nie mogą opuszczać swoich mieszkań, a wszelki ruch został wstrzymany. Na decyzję o otwarciu fabryk i wznowieniu produkcji czekają też rynki.

Przedłużający się okres przestoju w fabrykach Państwa Środka negatywnie wpływa nie tylko na globalną gospodarkę. W tej chwili rynek zakłada pozytywny scenariusz, zgodnie z którym kwarantanna zostanie zniesiona i sytuacja niebawem wróci do normy, wiec ewentualne jej przedłużenie może doprowadzić do spadków na światowych giełdach i wzrostu zmienności.

Analitycy szacują, że w wyniku epidemii wirus z Wuhan w pierwszym kwartale wzrost chińskiego PKB może spaść o 2 proc. Strata przełoży się na wynik chińskiej gospodarki w całym roku, co istotnie wpłynie na światowe giełdy. Kraje rynków wschodzących,  w tym Chiny, miały być pozytywnym bodźcem dla wzrostu GDP w tym roku.

Niestety, koronawirus wpłynął także na notowania surowców: spadły ceny ropy naftowej, miedzi i metali przemysłowych. Po pierwsze wstrzymanie chińskiej gospodarki w znacznym stopniu obniżyło popyt Chin, będących jednym z największych odbiorców tych surowców na świecie. Z drugiej strony, wzrost zmienności oraz obawy o spowolnienie globalnych gospodarek to dobre otoczenie makroekonomiczne dla cen złota.

Ponadto po obchodach Chińskiego Nowego Roku, by złagodzić negatywny wpływ epidemii na gospodarkę, Bank of China zasilił rynek kwotą 173 mld dolarów, zwiększając płynność w systemie bankowym. W efekcie wsparcie banku dało impuls rynkom i widoczne są już pewne oznaki stabilizacji.

Poza tym za oceanem umocniła się pozycja urzędującego prezydenta i zgodnie z oczekiwaniami amerykański Senat odrzucił impeachment Donalda Trumpa. Rynki czekają na wyniki prawyborów w Partii Demokratycznej i nazwisko oficjalnego kandydata w wyścigu o fotel prezydenta USA.

Źródło: Marek Straszak, Generali Investments TFI