Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2020 roku. GUS opublikował dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej we wrześniu 2020 roku. We wrześniu Polacy kupili o 2,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej oraz 2,2 proc. mniej niż w sierpniu. Od momentu wybuchu pandemii jest to drugi wynik po lipcu, kiedy to roczna dynamika była na poziomie 3 proc. Wrzesień to również trzeci miesiąc z rzędu, kiedy odnotowujemy wzrosty sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym.

Długo oczekiwane powroty do szkół, ale również do biur i zakładów pracy pozwoliły na utrzymanie umiarkowanego optymizmu wśród konsumentów. W normalnych czasach uznalibyśmy ten wynik jako dobry prognostyk na wzrosty sprzedaży detalicznej, ale niestety żyjemy „w czasach epidemii”, dlatego wrześniowy optymizm studzi świadomość, iż są to najprawdopodobniej ostatnie pozytywne dane w tym roku.

Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2020 roku - kobieta robi zakupy w sklepie
Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2020 roku

Niepewność związana z rozpędzającą się drugą falą epidemii skłania konsumentów do ograniczenia wydatków, a tym samym spadnie sprzedaż detaliczna. Prognozujemy jednak, iż skala spadków w IV kwartale nie będzie tak silna jak na wiosnę tego roku. Poziom konsumpcji w kolejnych miesiącach będzie malał. Dynamika tych spadków będzie uzależniona od sytuacji na rynku pracy. Ponadto ewentualnych dalszych restrykcji anty-epidemiologicznych oraz liczby osób na kwarantannie.

Komentarz Magdaleny Szlezyngier, Menedżera ds. Klientów Strategicznych w DNB Bank Polska.

Przeczytaj także: Koronawirus podzielił społeczeństwo

Koronawirus podzielił Polaków. Jak radzimy sobie z epidemią Covid-19, czy jesteśmy gotowi do drastycznej zmiany trybu życia? Akceptujemy czy może odrzucamy ograniczenia kontaktów społecznych, przemieszczania się i inne obostrzenia? Czy ufamy władzy i sobie wzajemnie? Wspieramy się i pomagamy innym czy myślimy tylko o sobie?

Koronawirus zamknął nas w domach i diametralnie zmienił nasze życie osobiste, rodzinne i zawodowe. Po pierwszym tygodniu walki z wirusem, 25 marca, kiedy rozpoczęło się badanie naszych naukowców, wprowadzono m.in. zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób i zakaz przemieszczania się. Z wyjątkiem wykonywania pracy, wolontariatu na rzecz walki z Covid-19 czy zakupów i zaspokajania niezbędnych potrzeb, jak wyjście z psem czy wizyta u lekarza.