Dwukrotny atak na strefę oporu 1,0635-1,0640 to za mało by odstraszyć sprzedających euro. W perspektywie jutrzejszej decyzji ECB ws. stóp procentowych oraz konferencji Mario Draghiego mało prawdopodobne wydaje się wyjście ponad wspominany opór, który jest także bardzo istotny z punktu widzenia analizy technicznej.

Ważne dla EUR/USD będą dwie dzisiejsze publikacje: o godz. 11:00 wstępna odczyt inflacji ze strefy euro za listopad oraz o godz. 14:15 raport ADP. Wydaje się jednak, że w perspektywie dużo ważniejszych wydarzeń w kolejnych dniach (ECB, dane z rynku pracy USA), jedynie bardzo duże odchylenie odczytów od konsensusów mogło by w znaczący sposób wpłynąć na notowania EUR i USD. Oczekiwania co do inflacji w ujęciu rocznym kształtują się na poziomie 0,2 proc. r/r, jednak niewiele mniej prognoz zakłada odczyt na poziomie 0,3 proc. Może to sugerować, że nawet jeżeli tempo wzrostu cen w ujęciu rocznym wyniesie 0,2 proc., to może być to lekkim rozczarowaniem.

Rentowności amerykański 10-latek po wczorajszej zniżce poniżej 2,15 proc., dziś rosną o ponad 2pb, co pozwala im powrócić ponad tę granicę. Jest to jeden z powodów nocnego umocnienia dolara do wszystkich pozostałych walut z grona G-10. Główną przyczyną wczorajszych spadków był najsłabszy od 2009 roku odczyt indeksu ISM dla przemysłu. W tym kontekście bardzo ważne będzie to jak wypadnie ISM dla sektora usługowego, który publikowany jest jutro. Jeżeli także okaże się bardzo słaby, to może to poddać pod wątpliwość grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. Naszym zdaniem nawet w takim wypadku Fed zdecyduje się na zwiększenie kosztu pieniądza, jednak krótkoterminowo może wpłynąć do negatywnie na dolara amerykańskiego.

Moc atrakcji dla CAD

Dziś bardzo ważny dzień dla dolara kanadyjskiego. Jak co tydzień opublikowane zostaną dane dotyczące zapasów ropy w USA. Co ciekawe konsensus DOE jest ujemny po raz pierwszy od 18 września, jednak wczorajsze dane API wskazały na wzrost zapasów o 1,6 mln baryłek. Ważne będzie także to, czy po raz kolejny spadnie produkcja w USA. Uwaga uczestników rynku ropy zaczyna skupiać się na piątkowym spotkaniu OPEC w Wiedniu, przez co dane o zapasach mogą mieć w tym tygodniu nieco mniejsze znaczenie. Ponadto o godz. 16:00 ogłoszona zostanie decyzja ws. stóp procentowych w Kanadzie. Powinny one zostać utrzymane na obecnym poziomie, co będzie neutralne dla CAD.

RPP z ograniczonym znaczeniem

W godzinach wczesno popołudniowych poznamy także decyzję RPP ws. stóp procentowych w Polsce. Jest niemal pewne, że zostaną one utrzymane na obecnym poziomie. Konferencja prasowa odbędzie się o godz. 16:00. Biorąc jednak pod uwagę, że już niedługo dojdzie do zmiany składu RPP (8 z 10 członków w styczniu i lutym), reakcja złotego na te wydarzenia będzie bardzo niewielka. Kurs EUR/PLN cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie w okolicach 4,28. Potencjalne dalsze luzowanie monetarne ze strony ECB może pozwolić na spadki pod koniec tygodnia.

Sporządził: Błażej Kiermasz, DM TMS Brokers S.A.