Szykuje się kolejny dzień pod dyktando „greckich” wydarzeń. Rentowność niemieckich Bundów w piątek wynosiła jeszcze 0,75 proc., a obecnie jest to już ponad 0,83 proc. Euro jest dziś najsilniejszą walutą w gronie G-10. Na giełdowych parkietach króluje grecka Zorba. Indeks DAX zyskuje ponad 2,5 proc. Wszystkiemu „winna” jest Grecja, która zaproponowała nowe ustępstwa dziś w nocy.

Oficjalne szczegóły propozycji nie są znane, jednak najprawdopodobniej są to: rezygnacja z umożliwienia przejścia na wcześniejszą emeryturę, podwyższenie podatków dla najbogatszych i firm. Ustępstwa na jakie teoretycznie gotowa jest Grecja przybliżają strony do osiągnięcia konsensusu. Inwestorzy na europejskich parkietach postanowili nie czekać na oficjalne informacje. Rajd ulgi już się rozpoczął. Nikt nie chce już kupować bezpiecznych niemieckich obligacji. Zdecydowanie bardziej preferowane są dużo bardziej ryzykowne akcje spółek z europejskich giełd.

Na potencjalnym porozumieniu z Grecją korzysta także złoty, który umacnia się zarówno względem euro, jak i dolara. EUR/PLN schodzi poniżej 4,17, a USD/PLN zbliża się do poziomu 3,65.

Grecki rozkład dnia:
• 10:30 – decyzja ECB ws. ELA
• 11:00 – spotkanie Tsiprasa z Troiką
• 12:30 – spotkanie Eurogrupy
• 19:00 – spotkanie liderów UE

Europejskie indeksy szybują w górę, jakby porozumienie zostało już osiągnięte. Tymczasem spekuluje się, że dziś do niego nie dojdzie, jednak jest jak najbardziej możliwe w czwartek. Jeżeli tak by się stało, to należy liczyć się z jutrzejszą korektą na europejskich giełdach, choć wiele zależało będzie od tego jak duże będą różnice zdań. Najważniejsze dziś będą wnioski, jak popłyną ze spotkania liderów Unii Europejskiej, które zaplanowane jest na godz. 19:00.

Czy Riksbank osłabi koronę szwedzką?

Dziś o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie Riksbanku. Co prawda nie jest ono „decyzyjne” czyli nie zapadają na nim decyzje dotyczące stóp procentowych, jednak biorąc pod uwagę siłę korony szwedzkiej w ostatnich dniach, nie należy wykluczać, że decydenci będą w jakiś sposób próbowali ją osłabić. Obliczany przez Riksbank efektywny kurs korony szwedzkiej (ważony obrotami handlowymi) znalazł się na najniższym poziomie w tym roku.

Sporządził: Błażej Kiermasz, Departament Analiz, DM TMS Brokers S.A.