Rewolucja na drogach – bezwypadkowe samochody przyszłości. Auta przyszłości będą rozpoznawały znaki na drogach i dostosowywały prędkość do tej obowiązującej, a nawet automatycznie hamowały. Poinformują kierowcę, kiedy będzie zbyt zmęczony, żeby prowadzić samochód oraz ostrzegą przed nadjeżdżającym autem, w chwili, gdy będzie chciał otworzyć drzwi. To tylko niektóre z niemal 30 rozwiązań technologicznych, które poprawią bezpieczeństwo na drogach i zmniejszą liczbę ofiar wypadków drogowych. Prace nad tymi systemami trwają, a swój wkład w ich tworzenie mają polscy inżynierowie z Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.

Od połowy 2022 roku wszystkie nowe samochody, wprowadzane na rynku Unii Europejskiej muszą być wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W sumie będzie to niemal 30 rozwiązań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Krok do realizacji Wizji Zero

Kiedy ponad sześćdziesiąt lat temu pierwsze produkowane seryjnie samochody wyposażone zostały w pasy bezpieczeństwa nikt nie spodziewał się, że to rozwiązanie zmieni rzeczywistość na drogach.  Dzisiaj wiemy jednak, że było to rozwiązanie rewolucyjne, które uratowało miliony ludzkich istnień. Na progu podobnej rewolucji stoimy również współcześnie, a polscy inżynierowie są w gronie jej autorów. Szacuje się, że systemy spowodują szybszą reakcję kierowcy na to, co dzieje się na drodze. A badania potwierdzają, że przyspieszenie reakcji o pół sekundy pozwoli zmniejszyć liczbę wypadków o 60 proc.! Tym samym krakowscy inżynierowie przybliżają całą zmotoryzowaną Europę do realizacji Wizji Zero, której celem jest wyeliminowanie ciężko rannych oraz ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Rewolucja na drogach - bezwypadkowe samochody przyszłości - czarno-szary szkic sportowego auta
Rewolucja na drogach – bezwypadkowe samochody przyszłości

Przyszłość bez wypadków

Obszar prac krakowskich inżynierów jest bardzo rozległy. Przede wszystkim skoncentrowany na jednym wspólnym celu – poprawie bezpieczeństwa na drogach. Wśród realizowanych projektów znajdują się te, których celem jest opracowanie funkcji automatycznego hamowania auta, co pozwoli uniknąć kolizji z innym samochodem, pieszym, czy rowerzystą. Ponadto rozwiązań, które pozwolą wykrywać samochody w martwym polu, a tym samym uniknąć potencjalnej kolizji z innym, wyprzedzającym, samochodem. Czy też wykrywającymi zjeżdżanie samochodu ze swojego pasa ruchu i umożliwiającymi powrót na niego. Dzięki pracy inżynierów samochody przyszłości będą potrafiły wykrywać również potencjalne uderzenia z tyłu, a system sam dostosuje stopień napięcia pasów. Poza tym auta same będą wykrywały znaki na drogach i dostosowywały prędkość do tej obowiązującej. Nowoczesne systemy opracowywane w Krakowie dadzą też znać kierowcy, kiedy będzie zbyt zmęczony, żeby prowadzić samochód. Ponadto ostrzegą go przed nadjeżdżającym autem, w chwili gdy będzie chciał otworzyć drzwi.

Tworząc systemy bezpieczeństwa inżynierowie z Centrum Technicznego Aptiv, pracują równocześnie nad funkcjami, których celem jest poprawa komfortu jazdy. To dzięki ich pracy samochody będą trzymały się środka swojego pasa, utrzymywały stałą prędkość oraz odległość przed znajdującymi się przed nimi samochodami, czy same zmieniały światła na krótkie, kiedy z przeciwka będzie jechał inny samochód. Przybliżają oni również moment, w którym auta, po zainicjowaniu przez kierowcę manewru, same będą wyprzedzały znajdujące się przed nimi pojazdy. Co więcej, kiedy zdecydujemy się na postój, automatycznie zaparkują.

Różnorodność potęgą polskiego zespołu

Kreatywność i nieustanna chęć uczenia się to cechy programistów, którzy pracują w branży motoryzacyjnej. Dzięki temu już dzisiaj kreują bezpieczną przyszłość na naszych drogach. Zespół osób pracujących w krakowskim Centrum Technicznym firmy Aptiv liczy obecnie 2000 inżynierów oraz 1000 specjalistów korporacyjnych, w takich działach jak finanse, logistyka, zakupy czy HR. Tworzą oni bardzo zróżnicowane środowisko, zarówno pod względem wieku, stażu, jak i doświadczeń, co umożliwia transfer wiedzy oraz informacji. W zespołach inżynierów są również kobiety. Praca inżynierów z Krakowa ma szczególny charakter, ponieważ wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Aptiv