7 edycja Open Eyes Economy Summit 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków za nami. Spośród blisko 150 prelegentów ze świata biznesu, polityki i ekonomii uczestnicy mieli okazję wysłuchać przemówień, m.in. Ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego, prof. dr hab. Piotra Sztompki z Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Prezesa Zarządu Inpost Rafała Brzoski. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była wiarygodność w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym. Hybrydowa formuła kongresu umożliwiła uczestnictwo ponad 5200 uczestnikom oraz aż 285 mówcom i panelistom.
Podczas tegorocznej edycji Kongresu odbyła się również ścieżka specjalna „Open Eyes to Ukraine” poświęcona sytuacji społeczno-gospodarczej i kulturowej w Ukrainie.
Pierwszy dzień Open Eyes Economy Summit 2022
VII Kongres Open Eyes Economy Summit otworzył głos Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Podkreślał on rolę miasta w procesie powstania innowacji. Według Majchrowskiego innowacje rozwijają się wtedy, kiedy mamy do czynienia z samorządem odpowiedzialnym, który dąży do tego, by poszczególne rodzaje innowacji łączyły się ze sobą. W taki sposób miasto rozwija się pod względem ekonomicznym i przyciąga inne osoby, które będą mieć wkład w dalszy rozwój.
W głosie „Biznes i prawa człowieka” Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił uwagę na istotę wolności działalności gospodarczej zapisanej w polskiej konstytucji. Puenta była następująca: przedsiębiorca to zarówno podmiot, jak i adresat praw człowieka. W związku z czym, nie tylko korzysta on z wolności gospodarczej, ale i jest gwarantem wolności innych ludzi.
Głos Marka Brzezińskiego, ambasadora USA w Polsce dotyczył korzyści wynikających z wprowadzenia energii jądrowej w Polsce. Zaznaczył, że będzie to nowy poziom stabilności i wzrostu ekonomicznego Polski. Program wzmocni relację strategiczną Polski i USA, będzie znaczącym krokiem dążącym do ochrony klimatu. Ponadto ostatecznym odcięciem się zależności energetycznej Europy od Rosji. Brzeziński podkreślał szczególną rolę sojuszu polsko-amerykańskiego podczas ostatniego incydentu w Przewodowie.
Open Eyes to Ukraine
Ścieżkę specjalną „Open Eyes to Ukrainie” otworzył Denis Kudin, Zastępca Ministra Ukrainy ds. Gospodarki. Kudin określił strategię odbudowy i rozwoju Ukrainy po wojnie, wyróżniając trzy zasadnicze kroki:
- Ukraina powinna zostać członkiem UE. Rząd Ukrainy wierzy, że mamy do czynienia z wojną o wartości europejskie, demokrację i prawa człowieka.
- Szybka odbudowa państwa – 20-36 miesięcy po zakończeniu wojny trzeba będzie odbudować komunikację, infrastrukturę, domostwa i nowe miejsca pracy.
- Wzrost PKB Ukrainy o 5%.
Wejście do Unii Europejskiej po zakończeniu wojny to szansa na odbudowę ukraińskiej gospodarki na nowo, zgodnej z unijnymi wymogami – zielona gospodarka, zeroemisyjne źródła energii. Przyszła integracja z Unią Europejską będzie definiować kierunek dalszej współpracy gospodarczej polsko-ukraińskiej.
Prawa człowieka w biznesie
„Czarne łabędzie”, czyli nieprzewidywalne zdarzenia rządzących naszym życiem z tematu sesji „Czego uczy nas w obszarze praw człowieka w biznesie para najczarniejszych łabędzi XXI wieku?”, to pandemia COVID-19 oraz rosyjski atak na Ukrainę. Wydarzenia te szczególnie uwydatniły kwestię zdrowia psychicznego wśród pracowników, której pracodawcy nie powinni bagatelizować. Zdaniem Krzysztofa Obłója z Akademii Leona Koźmińskiego biznes w znacznie większym stopniu uwzględnia prawa człowieka niż tak naprawdę kiedykolwiek wcześniej. Jednak ten progres nie będzie liniowy, a przerywany takimi czynnikami jak właśnie pandemia i wojna.
Klimatyczna regeneracja miast
W tej ścieżce dyskutowano między innymi o finansowaniu zielonych inwestycji w miastach. „Bycie gospodarzem miasta to mieć zwielokrotnione niepokoje co do gospodarki, energetyki. Kraków jako pierwszy powiedział, że chce ograniczyć i zlikwidować palenie węglem. Zlikwidowano 26 tysięcy piecyków, tych złych. Za obwarzankiem krakowskim pójdzie cała Małopolska. 60% polskich miast chce iść śladem Krakowa.” – stwierdził Wojciech Blecharczyk, ekspert Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie.
Drugi dzień Open Eyes Economy Summit 2022
Podczas drugiego dnia kongresu odbyły się sesje panelowe ze ścieżek tematycznych: ŁAD MIĘDZYNARODOWY, WIARYGODNOŚĆ EKONOMICZNA – którą uświetniła oficjalna premiera Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski, a także MŁODZI W MIEŚCIE CZY GREEN DEAL – ENERGIA, ŻYWNOŚĆ, ZDROWIE. Odbyły się także liczne sesje specjalne.
Ład międzynarodowy
W debacie akademickiej wystąpił prof. dr hab. Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Bronisław Komorowski, Prezydent RP w latach 2010-2015. Eksperci dyskutowali na temat przyszłości Ukrainy. Rozmowa oscylowała wokół prawdopodobnych i mniej prawdopodobnych scenariuszy przebiegu i zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Paweł Kowal podkreślił, że interes Polski jest tożsamy z interesem Ukrainy. Rozmowa toczyła się również wokół domniemanej przyszłości Rosji po wojnie. Bronisław Komorowski zauważył, że to Ukraina powstrzymuje Rosję przed możliwością odbudowy dawnego imperium i zaznaczył, że właśnie dlatego z punktu widzenia Polski tak istotne jest wspieranie Ukrainy. Konkluzja była jasna: rolą Polski jest wspieranie Ukrainy w dołączeniu do Unii Europejskiej. Przynależność Polski do Unii Europejskiej i NATO to nasza gwarancja bezpieczeństwa i stabilności. Dlatego musimy pilnować, by w naszych postawach wobec wojny nie wypaść z głównego nurtu myśli świata zachodniego.
Premiera raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”
Prezentacja raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski” była kluczowym punktem nie tylko drugiego dnia Kongresu, ale i całego wydarzenia. W raporcie wiarygodność jest istotną wartością ekonomiczną, ale także kategorią regulatywną. Jej oddziaływanie wpływa na formowanie korzystnego lub niekorzystnego pola działalności gospodarczej.
Analiza 150 wskaźników w 7 obszarach życia społecznego i gospodarczego tj.: praworządność, swoboda działalności gospodarcza, wiarygodność finansów publicznych, stabilność systemu finansowego, ochrona i bezpieczeństwo pracy, jakość usług publicznych i infrastruktury publicznej, respektowanie zobowiązań międzynarodowych pokazała, że w odniesieniu do referencyjnego przeciętnego poziomu z lat 2008-2021, w latach 2015-2021 wiarygodność ekonomiczna Polski uległa znacznemu obniżeniu. Szczególnie gwałtowny spadek widoczny jest w latach 2019-2021. Jednym z bezpośrednich następstw obniżonej wiarygodności ekonomicznej naszego państwa jest uporczywość inflacji. Ponadto niska skuteczność działań antyinflacyjnych, w szczególności polityki pieniężnej.
Raport na bieżąco komentowali przedstawiciele biznesu. Henryk Orfinger, Przewodniczący Rady Nadzorczej Dr Irena Eris i Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląski zwrócili uwagę na to, że ze względu na wojnę w Ukrainie w 2022 roku wskaźniki raportu będą jeszcze bardziej zaniżone niż w latach 2019-2021. Dlatego zdaniem Bartkiewicza w roku 2023 będziemy potrzebować wysokiej wiarygodności ekonomicznej Polski we wszystkich wskazanych w raporcie aspektach. Ponadto będzie on niezwykle istotny pod kątem przełamania obecnej stagnacji gospodarczej.
Pełny raport dostępny jest pod linkiem: https://oees.pl/wp-content/uploads/2022/11/indeks-wiarygodnosci_WEB.pdf
Green Deal – energia, żywność, zdrowie
W tym bloku tematycznym dyskutowano m.in. o konieczności zmiany systemu żywnościowego w formie, w jakiej znamy go dziś. Dyskusję otworzył Peter Schmidt, podkreślając, iż należy zacząć od zmiany powszechnego poglądu na łańcuchy dostaw żywności – konieczne jest tutaj zniesienie konkurencji w branży produkcji żywności. Niszczy ona małe i średnie przedsiębiorstwa. Schmidt podkreślił też, jak ważne jest podejście spółdzielcze, współpracujące, które ma szansę spowodować, że system produkcji żywności będzie sprawiedliwy i zapewni zdrową żywność. Wezwał jednocześnie do wspólnego budowaniu i włączania do działania społeczeństwa obywatelskiego, a także inicjowania działań na poziomie lokalnym.
W sesji pogłębiającej „Sprawiedliwa transformacja czy bezpieczeństwo energetyczne? Green Deal w obliczu wojny” Barbara Nowacka z Komisji Europejskiej, podkreśliła, że transformacja nie może czekać, a zielona energia to nie tylko odpowiedź na zmiany klimatu, lecz środek, który pomoże nam wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne: „W roku 2030 gaz w UE w 90% będzie importowany. Unia chce dywersyfikacji, idą na to zdecydowane fundusze, co jest szansą dla polskiej gospodarki oraz dla przedsiębiorstw”.
Sesja zamykająca OEES 2022
W sesji zamykającej Open Eyes Economy Summit 2022 wystąpili Mer Irpienia Oleksandr Markushyn, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES.
Mer Irpienia – Olksandr Markushyn w swoim przejmującym wystąpieniu pokazał skalę zniszczenia miasta, wskazując jednocześnie na wyzwania, jakie stoją nie tylko przez Ukrainą, ale przed całą Europą. Markushyn podkreślił, że tocząca się obok wojna – to dla wielu liderów europejskich także wojna o nowy porządek świata i wartości.
Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, dodała, że istotną bronią może być wiedza i edukacja. Przede wszystkim jako przeciwwaga dla dezinformacji i propagandy oraz współpraca na poziomie regionalnym. Jak wspomniała „bez partnerskiej współpracy z Ukrainą na poziomie lokalnym nie będzie możliwa odbudowa Ukrainy. Współpraca praktyczna, np. w odbudowie wodociągów – może być tylko możliwa między miastami”. Dulkiewicz zakończyła apelem o solidarność – jako wartości, która przyniesie bezpieczeństwo także Polsce.
Kongres zakończył swoim wystąpieniem prof. Jerzy Hausner. Podkreślił, że „wiarygodność państwa powinna być ustanowiona na fundamencie praworządności, porządku prawnego, normatywności i przestrzegania zasad – w innym wypadku zamiast instytucjonalnej odpowiedzialności pojawia się nieodpowiedzialność, a prawo zamiast być normą, staje się instrumentem nieprawości”.
Źródło: OEES