Rząd zamierza wprowadzić nowy 50 proc. podatek od zysków nadzwyczajnych, który boleśnie odczują przedsiębiorcy. Doprowadzi on do fali niekontrolowanych bankructw i zniszczy gospodarkę.

Rząd, zamiast proponować rozwiązania łagodzące kryzys, zapowiada wprowadzenie kolejnego podatku. Absurdalnego podatku od nieistniejących zysków nadzwyczajnych, bo te ewentualnie mogą posiadać jedynie spółki skarbu państwa. Pomysł nowego podatku pojawia się w momencie, kiedy przedsiębiorstwa borykają się z ogromnym wzrostem obciążeń związanym z gwałtownie rosnącymi cenami prądu, gazu i ciepła. Ponadto spadkiem zamówień i trudnościami związanymi z zerwanymi łańcuchami dostaw. W wyniku wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych grożą nam poważne trudności gospodarcze i jeszcze większa recesja.

Podatek od zysków nadzwyczajnych – kto zapłaci?

Podatkiem zostaną ukarane firmy niekoniecznie osiągające zyski nadzwyczajne tylko wszystkie, które od wypracowanych zysków płacą obecnie podatek dochodowy w wysokości 19%. Proponowany podatek pogrąży polską gospodarkę. Co więcej, spowoduje masowy odpływ firm i kapitału z Polski.

Podatek od zysków nadzwyczajnych pogrąży gospodarkę - długopis leży na dokumentach obok kalkulatora.
Podatek od zysków nadzwyczajnych pogrąży gospodarkę

Jak zauważa Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, rząd po klęsce rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie, nie uczy się na błędach. Funduje firmom kolejny podatek, którego nie konsultuje z przedsiębiorcami. Nikt nie odmawia rządowi prawa do zmian podatkowych. Jednak należy zadbać o jakość prawa i jego kluczowy wpływ na firmy i gospodarkę. Ustawy w tym obszarze powinny być rzetelnie konsultowane. Przede wszystkim ze środowiskami przedsiębiorców i pracodawców, tak aby móc przewidzieć skutki ich wprowadzenia. Podatek od zysków nadzwyczajnych, który zapłacą firmy, które takich zysków nie osiągają jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu. Jego celem jest wydrenowanie firm z pieniędzy, niezbędnych do rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przeczytaj także: Kosmiczne ceny energii. Które firmy otrzymają pomoc rządu?

Ceny energii wystrzeliły w kosmos. W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Rząd chce udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Jeszcze w tym roku chce przeznaczyć na ten cel ponad 5 mld zł.