Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. Podczas Wielkiej Gali Finałowej 24 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przedstawicielom firm z całej Polski uroczyście wręczono certyfikaty Przedsiębiorstwo Fair Play – jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień biznesowych oraz nagrody specjalne.

Program powstał w 1998 roku i stale cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców, czego dowodem jest znacząca liczba Laureatów programu. W 2023 roku 184 firmy pragnęły uzyskać tytuł i certyfikat Przedsiębiorstwo Fair Play. Spośród nich w oparciu o dwustopniową weryfikację wyłoniono 172 Laureatów.  

Realizując 26. edycję Programu Przedsiębiorstwo Fair Play i weryfikując jego uczestników ponownie mogliśmy poznać niesamowitych ludzi, których inicjatywy realizowane na rzecz interesariuszy firm tworzą inspirujący katalog przykładów „biznesu z ludzką twarzą”. Możemy śmiało stwierdzić, że działań zdumiewających rozmachem i pomysłowością, a realizowanych przez Laureatów programu i świadczących o ich odpowiedzialności wobec społeczeństwa, jest bardzo wiele. – podkreślił w trakcie uroczystości dr Mieczysław Bąk Przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej programu.

Przedsiębiorstwa, które wyróżniły się w 26. edycji

Każdy uczestnik programu oprócz tytułu i certyfikatu Przedsiębiorstwo Fair Play walczył również o nagrody specjalne. Przedsiębiorcy, którzy wyróżnili się szczególnymi działaniami w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu zostali uhonorowani Nagrodą Główną -Statuetką Przedsiębiorstwo Fair Play.

W 2023 roku Statuetkę otrzymało 10 przedsiębiorstw:

 • ANDRE ABRASIVE ARTICLES Spółka z o.o. Spółka komandytowa, Koło,
 • ATMOMAT Szatkowski, Ryniec Spółka Jawna, Włocławek,
 • Energia Euro Park Spółka z o.o., Mielec,
 • EURO-TRUCK Spółka z o.o., Mroków k/ Warszawy,
 • „GABI-PLAST” PPH Gabriela Kośmider, Krotoszyn,
 • MIEJSKI ZAKŁAD GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI Spółka z o.o., Konin,
 • Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Farmapol Spółka z o.o., Poznań,
 • RECARO Aircraft Seating Polska Spółka z o.o., Świebodzin,
 • REKORD SI Sp. z o.o., Bielsko-Biała,
 • SPÓŁDZIELNIA INWALIDÓW „ZGODA”, Konstantynów Łódzki.

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy poddali się certyfikacji mogli uzyskać tytuł Debiut Fair Play. W tegorocznej edycji programu tą nagrodą wyróżniono firmę R-GOL Sp. z .o.o. z Ostródy m.in. ze względu na prowadzenie działalności zgodnie ze strategią „Play for the Planet”.

Wyróżnienie za szczególną działalność proekologiczną odebrała firma TiM S.A. z Bielska-Białej, która wykazała kompleksowe podejście do ochrony środowiska przy budowie otwartego w tym roku największego w Europie Środkowo-Wschodniej magazynu wina. Magazyn jest przykładem, jak można łączyć efektywność logistyczną z troską o planetę.

Z kolei wyróżnieniem za szczególną działalność innowacyjną nagrodzono trzy przedsiębiorstwa:

 • Belma Accessories Systems Spółka z o.o., Białe Błota za tworzywową, telekomunikacyjną szafę pasywną, spełniającą wymagania ochrony antywłamaniowej dla klasy RC2,
 • „Lena Wilków” Spółka z o.o., Nowy Kościół, za maszynę z napędem bateryjnym do prac w podziemnych wyrobiskach kopalnianych,
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BIUROMAX-BALCER” Sp. z o.o., za rozbudowę autorskiego systemu zarządzania usługami serwisu, obsługi dokumentów finansowych, rozliczania kontraktów, obsługi sekretariatu opartego na nowoczesnej aplikacji Entelli 4.0.

Nagroda 25-lecia

Po raz pierwszy w historii programu wręczono nagrody specjalne dla firm, które obchodzą jubileusz dwudziestopięciolecia udziału w programie. Ich dokonania pokazują, że sukces w biznesie można osiągnąć trzymając się zasad fair play. Przedsiębiorstwa te udowodniły,
że uczciwość i etyka są dla nich fundamentem zaufania, dobrych relacji i sposobem kształtowania trwałego sukcesu. Nagroda związana z dwudziestopięcioleciem udziału w programie została przyznana Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Jasienicy Rosielnej, firmie POLMASS S.A. z Bydgoszczy oraz przedsiębiorstwu TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa.

Organizatorem programu jest Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” – jeden z pierwszych w Polsce niezależnych instytutów badawczych i czołowych think tank.Program Przedsiębiorstwo Fair Play jest afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

BiznesTuba była patronem medialnym gali.