Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, staranna weryfikacja dokumentacji nieruchomości oraz wysoka inflacja, która raczej zostanie z nami na dłużej – to główne, wielokrotnie przywoływane podczas wystąpień wnioski płynące z kolejnej, drugiej już konferencji Uniwersytetu Inwestycji Ziemskich „Inwestowanie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej” z udziałem branżowych specjalistów, w tym również wybitnych ekonomistów prof. Witolda Orłowskiego oraz prof. Marka Belki.

Całodniowa konferencja odbyła się w warszawskim Forcie w Parku Traugutta, dokąd zjechało z całej Polski ponad 200 gości: przedstawicieli wielu branż związanych z inwestowaniem, obrotem nieruchomościami, finansami, prawem, jak również liczni przedstawiciele ogólnopolskich i lokalnych mediów, a także Inwestorzy. Gości powitał Jakub Węglarski z Rodzinnych Inwestycji. Prelekcje podzielono na pięć części, a po każdej odbywał się panel dyskusyjny. W części pierwszej prof. Witold Orłowski rozpoczął mocnym, raczej niepozostawiającym złudzeń stwierdzeniem, że nie ma bezbolesnego sposobu zwalczania inflacji. Jedynym, skutecznym sposobem jest zmniejszenie ilości pieniądza na rynku.

Inwestowanie a wysoka inflacja

Prof. Witold Orłowski podsumował makroekonomicznie lata 2020-2022, próbując, między innymi, odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzić sobie z wysoką inflacją. Wysoka inflacja utrzyma się dłużej i raczej ustabilizuje na poziomie 10%. Co jednak bardzo istotne – jak podkreślił prof. Orłowski – ceny nieruchomości w Polsce są znacznie bardziej stabilne i na ogół świetnie się sprawdzają jako długofalowa inwestycja. 

Grunt to grunty w portfelu inwestycyjnym

Część drugą konferencji rozpoczęło wystąpienie Katarzyny Nosal z KPMG, która opowiadała o trendach panujących na rynku nieruchomości. Jak wyjaśniała, Polska wciąż pozostaje liderem w Europie środkowo-wschodniej pod względem liczby transakcji. Za to Warszawa niezmiennie od 15 lat jest najszybciej rosnącym rynkiem biurowym w Polsce. Michał Czynszak z firmy Muscari Capital także mówił o wysokiej inflacji, w tym o bardzo niepokojącej inflacji bazowej. Jednocześnie podkreślał, że w portfelu inwestycyjnym koniecznie trzeba mieć również grunty. W ciągu 18 lat cena ziemi rolnej w Polsce wzrosła o ponad 950% – dowodził. Marcin Borkowski z kancelarii Borkowski&Wspólnicy wyjaśniał różne zawiłości prawno-podatkowe. Jak uzasadniał, zysk ze sprzedaży nieruchomości może być reinwestowany bez podatku, a opodatkowanie jest wymagane dopiero w momencie dystrybucji zysku.

Grzegorz Kaliszuk z firmy Phinance opowiadał o perspektywach rynku inwestycyjnego. Wyjaśniał, że mamy obecnie silny rynek pracy i naprawdę dobrą kondycję spółek. Tomasz Pustówka z Investment Partners wskazywał, że często mylimy oszczędności z inwestowaniem, gdyż oszczędności to jedynie odroczona konsumpcja. 

W kolejnej części Marek Rybiec z iWealth Management mówił o miejscu gruntu w zbilansowanym portfelu inwestycyjnym. Zaznaczył jednak, że klient musi mieć możliwość dobrego wyboru inwestycji oraz możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Z kolei Rafał Bacławski z firmy IDFw swoim wystąpieniu mówił o zaletach i wadach inwestowania w złoto. Podpowiadał, że jeśli ktoś dzisiaj posiada złoto, ale nie jest właścicielem działki, powinien dobrze przemyśleć swoje działania inwestycyjne.

Inwestowanie a lekkie ryzyko

Michał Stanek z Q Value SA mówił o inwestowaniu z dreszczykiem emocji. Jak dowodził, musimy liczyć się z ryzykiem, dywersyfikować inwestycje, a nie kierować się wyłącznie emocjami. Tymczasem Tomasz Mrysz z firmy IPOPEMA TFI wyjaśniał zasady działania funduszy logistyczno-magazynowych. Jak zaznaczył, polski inwestor może korzystać również z inwestycji alternatywnych. Ostatnim prelegentem w tej części był Dariusz Seges z Rodzinnych Inwestycji, który tłumaczył, dlaczego inwestowanie w ziemię jest doskonałym pomysłem. Ziemia to dobro ograniczone – mamy tutaj stałą podaż, za to popyt ciągle rośniewyjaśniał. Warto zauważyć, że nieruchomości zakupione z rozsądkiem, zapłacone w całości i zarządzane z ostrożnością stanowią najbezpieczniejszą inwestycją na świecie– podsumował. 

W przedostatniej części konferencji Błażej Kazimierczyk z Rodzinnych Inwestycji radził, jak dokonać właściwego wyboru przy zakupie działki. Z jego wystąpienia można wywnioskować, że najlepiej sprzedają się niewielkie działki o powierzchni od kilkuset do półtora tysiąca metrów. Warto również postarać się o zakup działki budowlanej oraz zweryfikować stan dokumentacji oraz faktyczne uzbrojenie terenu. Wybór gruntu jest procesem wieloetapowym – tłumaczył.

Inwestowanie – niepochopny wybór

Kolejne wystąpienie przygotował Łukasz Dąbrowski z kancelarii Dąbrowski&Partnerzy, który – jak poprzednicy – przestrzegał przed pochopnym i nieprzemyślanym wyborem inwestycji. Filip Zaliszewski z Home Estate również poruszył kwestię ryzyka, stwierdzając dość jednoznacznie, że w inwestowaniu nie da się uniknąć ryzyka, bo gwarancja zysku to najbardziej puste słowo XXI wieku. O perspektywach i wyzwaniach stojących przed rynkiem PRS w Polsce mówiła Karolina Furmańska z firmy Cushman&Wakefield. Podobno obecnie ponad 10 000 mieszkań jest w najmie, a ich ceny bezustannie rosną. Co ciekawe, z badań wynika, że większość osób w inwestowaniu w nieruchomości nie widzi żadnego ryzyka.


Na inflacji na pewno tracą oszczędzający, a zyskują ci, którzy akurat inwestują w drożejące aktywa – przekonywał prof. Marek Belka

Szymon Grochowski oraz Przemysław Mączewski z Panattoni Europe podpowiadali, na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości, żeby w konsekwencji zwiększyć jej wartość. Dość zaskakujące wystąpienie miała Maria Semczyszyn z firmy M Entertainment, która na podstawie swoich doświadczeń w produkcji programów telewizyjnych i filmów podpowiadała, w jaki sposób przygotować ciekawą ofertę zakupu czy sprzedaży nieruchomości. Jak zaznaczyła, najlepiej osadzić ofertę na jakimś konkretnym motywie, z licznymi wizualizacjami i dobrym tytułem. 

W piątej, ostatniej części konferencji, ze swoją ciekawą prelekcją wystąpił prof. Marek Belka, który – podobnie jak prof. Witold Orłowski – wyjaśniał zawiłości zjawiska inflacji oraz w jaki sposób można z nią walczyć. Na inflacji na pewno tracą oszczędzający, a zyskują ci, którzy akurat inwestują w drożejące aktywa. Nie byłoby dzisiaj kryzysu – przekonywał – gdybyśmy wchodząc do UE, od razu zdecydowali się wprowadzić euro, gdyż dzisiaj polityczna wola utrzymania euro w krajach europejskich jest niezwykle silna. Profesor odpowiadał również na serię pytań zgromadzonych gości. Konferencję poprowadził Ernest Bodziuch, dziennikarz ekonomiczny, który również moderował rozmowy podczas licznych paneli dyskusyjnych.

UIZ jest inicjatywą mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy inwestycyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w ziemię.

Źródło: Rodzinne Inwestycje