Wydarzeniem minionego tygodnia było dwudniowe posiedzenie FOMC i decyzja dot. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rezerwa Federalna pozostawiła je na niezmienionych poziomach. Choć zdania analityków były podzielone, to większość oczekiwała właśnie takiego scenariusza. W komunikacie po posiedzeniu Fed stwierdził, że oczekuje dalszej poprawy na rynku pracy, a także zwrócił uwagę na niekorzystne wydarzenia w światowej gospodarce, które miały niedawno miejsce. Chodzi głównie o kondycję chińskiej gospodarki orazzniżkujące ceny ropy naftowej. Dodatkowo FOMC musi mieć pewność, że inflacja powróci do 2-procentowego celu w średnim terminie. W ciągu tygodnia w oczekiwaniu na czwartkową decyzję handel na głównych światowych rynkachprzebiegał dość spokojnie. Pomimo pozytywnej decyzji ws. stóp procentowych, w efekcie przedłużenia niepewności co do terminu rozpoczęcia cyklu podnoszenia kosztu dolara, a także obaw Fedu dot. kondycji globalnej gospodarki większość giełd na koniec tygodnia zaliczyła spadki. W konsekwencji cały tydzień również zakończyły pod kreską. Niemiecki DAX zaliczył 2% spadek schodząc poniżej granicy 10000 pkt., CAC40 pomimo udanej większości tygodnia w piątek był zmuszony oddać zyski, a w skali tygodnia stracił 0,3%. Brytyjski FTSE250 zachował się nieco lepiej w porównaniu do pozostałych indeksów, a miniony tydzień zamknął jedynie 0,1% na minusie.

Giełda w Warszawie również nie była obojętna na decyzję FOMC. Cały tydzień charakteryzował się małą zmiennością za wyjątkiem piątku, kiedy dodatkowo wygasały kontrakty terminowe, co jak zwykle wiąże się ze wzmożoną aktywnością inwestorów. W skali tygodnia WIG spadł o 0,4%, WIG20 o 0,8%, a mWIG40 deprecjonował o 0,1%. Na tle pozostałych indeksów bardzo pozytywnie wypadł sWIG80, który wzrósł o 1,1%. Z polskiej gospodarki dostaliśmy rozczarowujące sierpniowe dane dot. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Niemal zgodna z konsensusem inflacja CPI wskazała, że nadal mamy do czynienia z deflacją.

Pomimo udanej pierwszej połowy tygodnia giełdy w Stanach również musiały oddaćwcześniej wypracowane zyski. S&P500 stracił 0,2%, DJIA spadł o 0,3%, natomiast NASDAQ, jako jedyny, wzrósł o 0,1%. Rozczarowały dane dot. sierpniowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Inflacja CPI zanotowała w sierpniu nieduży spadek dynamiki w ujęciu m/m.

W tym tygodniu opublikowany zostanie szereg wstępnych indeksów PMI, indeks Ifo, a także dane dot. finalnego PKB za drugi kwartał i sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach oraz inflacji w Niemczech. Swoje wystąpienia będą mieli niektórzy szefowie Fed, a także sama Janet Yellen, którzy być może skomentują temat przyszłej polityki Fedu.

Analiza techniczna

9Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W minionym tygodniu indeks WIG20 bezskutecznie próbował przebić opór na psychologicznym poziomie 2200 pkt. W piątek niestety nastąpiło cofnięcie. Z punktu widzenia analizy technicznej najważniejsze jest jednak, że indeks zdołał się utrzymać ponad wsparciem zlokalizowanym w okolicach 2165 pkt. Tym bardziej, że dość długi dolny cień piątkowej świecy wykracza poniżej tego poziomu. W najbliższym czasie oczekujemy kontynuacji odbicia zapoczątkowanego pod koniec sierpnia, które skutkowało wydostaniem się z kilkumiesięcznego kanału spadkowego. Najbliższe wsparcie to okolice 2165 pkt., a najbliższy opór stanowi okrągła granica 2200 pkt.

99Wykres 2. Bytomw interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po dotarciu do dolnego ograniczenia długoterminowego kanału wzrostowego zapoczątkowanego na początku bieżącego roku Bytom zwyżkował w zeszłym tygodniu o 12,6%. Pokonany został opór na 3,24 zł, który stanowiło ostatnie lokalne maksimum z 3 września, a także ważny opór na 3,30 zł, który wyznaczała luka bessy z 21 sierpnia.Potwierdzeniem ostatnich wzrostów był zwiększony wolumen. Inwestorzy powinni jednak uważnie obserwować sytuację, ponieważ ostatnie wybicie może okazać się fałszywe ze względu na zbliżenie się do strefy wykupienia 9-sesyjnego oscylatora RSI. W takim wypadku możliwy byłby powrót do spadkowej korekty z ostatniego miesiąca. W przeciwnym razie najbliższy opór stanowić będzie 3,43 zł, czyli ponad 7-letnie maksimum z lipca bieżącego roku. Wparciem póki co jest ostatni pokonany opór – 3,30 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.