Lokata to dla wielu osób prosty sposób na pomnażanie kapitału. Okazuje się jednak, że wybór lokaty wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i na jaką lokatę się zdecydować. Ważne jest, aby lokata dopasowana była do naszych potrzeb.

Lokata — na jaką się zdecydować?

Jeśli chodzi o lokaty, to ich wybór jest coraz większy. Tak naprawdę różnią się one oprocentowaniem oraz długością trwania. Wiele osób wybiera lokatę w taki sposób, aby miała ona najwyższe możliwe oprocentowanie. Jednak warto podkreślić, że nie jest on gwarancją wypracowania wysokich zysków. Czasami dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór lokaty o niższym oprocentowaniu, za to z częstszą kapitalizacją odsetek. W wyborze lokaty niesamowicie ważne jest również określenie celu inwestycji. Dla wielu osób lokata dla siebie jest jedynie zabezpieczeniem środków przed utratą ich wartości. Co ważne, założenie lokaty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i z ryzykiem utraty środków. To dlatego jest to często wybierane rozwiązanie przez osoby w różnym wieku.

Jak działa lokata?

Na lokacie możemy umieścić wszystkie wolne środki. Ważne jest to, aby mieć pewność, że nie przydadzą nam się one przed zakończeniem umowy. Zawarcie umowy z bankiem wiąże się z przekazaniem pieniędzy w depozyt. Bank przeznacza je na wypłatę kredytów, a klient zarabia na odsetkach. Do niedawna lokaty były mało opłacalne, ponieważ zysk był niewielki. Warto zaznaczyć, że w wielu sytuacjach istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty środków, jednak wiąże się to z utratą odsetek. Dlatego warto zdecydować się na to jedynie w awaryjnej sytuacji, w której faktycznie będziemy pilnie potrzebować pieniędzy.

Jakie są rodzaje lokat?

Obecnie możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami lokat. Wyróżniamy:

  • lokaty terminowe — charakteryzuje je z góry określony czas trwania. Możemy zdecydować się na lokatę krótkoterminową, która trwa do 12 miesięcy lub długoterminową,
  • lokaty nieodnawialne — po zakończeniu umowy kończy się okres oszczędzania, a bank automatycznie wypłaca środki wraz z odsetkami,
  • lokaty odnawialne — po zakończeniu terminu są odnawiane na kolejny okres,
  • lokaty rentierskie — propozycja dla osób, które posiadają duże oszczędności, charakteryzująca się wypłatą odsetek w regularnych odstępach czasu,
  • lokaty dynamiczne — ich oprocentowanie rośnie wraz z upływem okresu oszczędzania,
  • lokaty strukturyzowane — część wpłaconych środków jest inwestowana przez bank, co daje szanse na większy zysk.

Czasami bank oferuje lokaty na nowe środki. To nic innego jak lokata, na którą wpłacić można jedynie te środki, które nie są zdeponowane na rachunku bankowym. Nie można zatem przelać na lokatę środków, które znajdują się na podstawowym rachunku w danym banku. Taka lokata oferuje wyższe oprocentowanie, więc warto się nad nią zastanowić. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do regulaminu, warto porozmawiać z pracownikiem banku, który udzieli wyjaśnień.

Wybór najlepszej lokaty

Tak naprawdę wybór lokaty nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dzięki temu możemy na lokacie wypracować naprawdę spory zysk. Oczywiście warto podkreślić, że uzależniony on będzie od ilości środków oraz od tego, na jaki okres je wpłacamy. Bardzo ważne jest oprocentowanie lokaty, które może być stałe lub zmienne. Stałe oprocentowanie pozwala nam na określenie, ile faktycznie będziemy w stanie wypracować zysku. Z kolei zmienne oprocentowanie wiąże się z większym ryzykiem niższych zysków. Uzależnione jest to od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która może w dowolny sposób zmieniać stopy procentowe.

Lokata pozwala na wypracowanie sporych zysków, jednak pod warunkiem, że wybierzemy ją mądrze. Nie warto decydować się na pierwsze lepsze propozycje, ponieważ może okazać się, że nic na nich nie zarobimy. Wybór lokaty nie jest wcale łatwy, dlatego warto znać podstawowe różnice pomiędzy danymi propozycjami, by wybrać tę najlepszą. Bardzo dobrą opcją jest skorzystanie z porównywarek.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://www.bankier.pl/smart/lokaty
https://www.poradnik-inwestora.pl/lokaty/