Właściciele firm, którzy chcą wyróżnić się na rynku, zdobywać klientów i odnosić sukcesy, powinni zainteresować się coraz głośniej dyskutowanym AI (sztuczną inteligencją). Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że korzystanie z nowoczesnych narzędzi i rozwiązań jest już koniecznością.

Jedni są podekscytowani tym tematem i chętnie chcą wykorzystywać potencjał nowej technologii, inni są zdania, że AI zastąpi człowieka i zabierze wiele miejsc pracy. Nie ma się czego obawiać – sztuczna inteligencja działa pod nadzorem człowieka i pomaga w wielu zautomatyzowanych zadaniach, ale nie jest w stanie zastąpić ludzkiej kreatywności. Pracownicy będą musieli jednak nauczyć się z niej korzystać.

Zgodnie z definicją AI to zdolność urządzeń do uczenia się, tworzenia, analizowania, planowania i realizowania celów. Podsumowując, jest już ona wykorzystywana do:

• generowania wyników wyszukiwania w internecie,

• tłumaczenia tekstów na różne języki,

• automatycznych odpowiedzi,

• personalizacji reklam w sieci,

• nawigowania na drogach.

Według danych Influencer Marketing Hub 91% internautów wchodzi w interakcje z chatbotami dostępnymi na stronach WWW.

AI a MŚP

AI może być fantastycznym narzędziem, które sprawi, aby nasza praca stała się bardziej efektywna. Sztuczna inteligencja może wykonywać zadania rutynowe, co z kolei pozwoli nam skoncentrować się na tym, co najważniejsze – przekonuje Katarzyna Jezierska, WeNet Group. – Mali i średni przedsiębiorcy w porównaniu z dużymi graczami na rynku mają znacznie bardziej ograniczony dostęp do sztucznej inteligencji. Nie dysponują fachowcami od AI, nie mają też czasu, żeby się tym zajmować. Dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się gotowe rozwiązania oparte na AI, które zaproponuje im ekspert – dodaje.

Z jakich nowoczesnych narzędzi mogą korzystać przedsiębiorcy?

Generatory tekstów oparte na sztucznej inteligencji

Dziś generatory tekstów AI mogą znacznie usprawnić tworzenie treści, np. na stronę internetową firmy. Aby napisać tekst, można posłużyć się generatorem, jakim jest Chat GPT, który bazuje na szerokim zbiorze danych. Pojawiły się jednak również modele stworzone pod konkretne zastosowania, takie jak generator WeNet AI, opierające się na wewnętrznym zbiorze danych.

Dzięki generatorowi treści w kilka chwil można uzyskać konkretną bazę w postaci artykułów, na których można potem pracować. Jest to duże usprawnienie. Jednak żeby tworzyć unikalne, wartościowe i atrakcyjne treści, sam generator nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze osoba, która będzie umiała przeanalizować, poprawić i przeredagować stworzone przez sztuczną inteligencję teksty.

Generatory obrazów

Oprócz jakościowych tekstów firmy potrzebują też atrakcyjnych materiałów graficznych. Tutaj również może pomóc sztuczna inteligencja. Generatory grafik działają podobnie jak te tekstowe. Wystarczy wpisać konkretną komendę (hasło, temat, słowa kluczowe). Narzędzie wygeneruje na jego podstawie obraz. Duży wpływ na stworzoną przez AI treść ma sposób, w jaki podamy wytyczne, bowiem precyzja i liczba szczegółów mają tu znaczenie.

Zdjęcie w nagłówku tego artykułu zostało stworzone za pomocą takiego narzędzia na podstawie wprowadzenia tekstu „projektowanie grafiki dla biznesu przez sztuczną inteligencję”.

Z generatorów obrazów warto korzystać, zwłaszcza gdy szukamy jakiegoś zdjęcia, ale nie możemy go znaleźć w bankach zdjęć lub nie jesteśmy w stanie go zrobić samodzielnie. Nigdy jednak nie zastąpi doświadczonego grafika, który jest kreatywny i ma zmysł estetyczny.

Źródło: PAP