Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o kierujących. Oznacza to, że od stycznia 2023 ceny egzaminów na prawo jazdy będą wyższe.

Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami zmienia sposób finansowania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Warto przypomnieć, że od dawna WORD-y wskazują, że mają problem z płynnością finansową. Od 1 stycznia 2023 roku WORD-y będą mogły podnieść ceny egzaminów, a więc co bardzo prawdopodobne skorzystają z takiej możliwości. Po zmianach stawek za egzamin na prawo jazdy kat. B – część praktyczną i teoretyczną – zapłacić trzeba będzie nawet 250 złotych.

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy

Faktyczne stawki będą ustalane co roku zgodnie ze wskaźnikiem inflacji GUS. Ponadto Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego będą mogły otrzymywać wsparcie finansowe dzięki dotacjom podmiotowym lub celowym z budżetu województwa. Dotacje te nie będą mogły jednak przekroczyć 50 % kosztów prowadzenia działalności WORD.

Ceny egzaminów na prawo jazdy od stycznia 2023 szybują w górę - mężczyzna siedzi w aucie i trzyma kierownicę.
Ceny egzaminów na prawo jazdy od stycznia 2023 szybują w górę

Nowelizacja ustawy pozwala też podwyższać opłaty za egzaminy państwowe. W przypadku egzaminu teoretycznego jest to maksymalna kwota 50 złotych. Przypomnijmy, że przed zmianami jest to koszt rzędu 30 złotych.

Maksymalne stawki za egzamin praktyczny będą zależne od kategorii uprawnień i wyniosą kolejno:
  • W zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B, B1, C1, D1, T wynosić będą 200 zł
  • W zakresie uprawnień praw jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E wynosić będą 250 zł

Wynagrodzenie egzaminatorów

Wynagrodzenia osób przeprowadzających egzamin będą regulowane przez akt prawny sejmików województwa. Co więcej, wynagrodzenie określone każdorazowo w uchwale sejmiku województwa nie może być mniej korzystne niż we wcześniejszym akcie prawnym.

Obecne stawki egzaminów to 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za egzamin praktyczny. Nowa ustawa z nowymi stawkami wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku.

Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku?

Mijający rok mocno poturbował rynek nieruchomości – 2022 nie był łatwy ani dla deweloperów, ani też dla kredytobiorców. Galopująca inflacja, zawrotne podwyżki stóp procentowych oraz zaostrzenie kryteriów podczas analizy kredytowej sprawiły, że kredyt na mieszkanie stał się w przypadku wielu Polaków nieosiągalnym marzeniem. Jak wyglądają prognozy na rok 2023? Czy rynek nieruchomości odżyje, a zakup mieszkania na kredyt stanie się znowu realny?