Zdaniem analityków firmy Unibet już wkrótce na polskich stacjach paliwowych za litr benzyny zapłacimy mniej niż 4,80 zł. Szanse realizacji takiego scenariusza określono na 3/8[1]. Spodziewana obniżka cen to wynik lipcowej decyzji o zniesieniu sankcji gospodarczych nałożonych w 2012 roku na Iran i zgłoszeniu gotowości tego państwa do zwiększenia sprzedaży ropy do miliona baryłek dziennie.

Jednocześnie analitycy ostrzegają przed przesadnym hurraoptymizmem, szacując prawdopodobieństwo, że cena paliwa nie spadnie poniżej 4,80 zł/l kursem wynoszącym 9/5. Na cenę benzyny na polskich stacjach ma wpływ także tzw. marża rafineryjna, której spadku raczej nie powinniśmy się spodziewać. Rafinerie najprawdopodobniej będą chciały odrobić wcześniejsze straty.

Analizie poddano również cenę baryłki ropy. Zdaniem londyńskiego bukmachera, mimo prognozowanego spadku, nie osiągnie ona jednak poziomu poniżej 40 USD za baryłkę, czego wyrazem jest kurs na poziomie 1/4. Nie znaczy to jednak, że taka sytuacja jest niemożliwa. Szansę,
że koszt zakupu baryłki spadnie poniżej magicznej granicy 40 USD określono na 5/2 .

 

TAK

NIE

Cena paliwa na polskich stacjach  spadnie poniżej 4,80 zł/l

 3/8

9/5

Cena baryłki ropy spadnie poniżej
40 USD

5/2

1/4

[1] Jak odczytać kurs: Przy założeniu stawki 100 jednostek i kursie 3/8 potencjalna wygrana wyniosłaby 37,5 jednostki, zgodnie ze wzorem (100 x 3/8 = 25), a przy kursie 9/5 odpowiednio 180 jednostek. Prawdopodobieństwo realizacji danego scenariusza przy kursie 3/8 jest więc większe niż przy 9/5.

źródło: Unibet