Rynek pracy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dlatego też pracodawcy powinni dostosować swoje strategie do nowych realiów i oczekiwań pracowników,  którzy są coraz bardziej świadomi obecnej sytuacji. Aby móc skutecznie rozwijać firmę i prowadzić rekrutację, niezbędna jest wiedza na temat potrzeb i oczekiwań kandydatów. Rozmowa o wynagrodzeniu jest istotna dla obu stron – zarówno dla firmy, jak i dla kandydata. A jak na tym tle wypadają wynagrodzenia w obszarze HR?

Jak wynika z nowego Przeglądu Wynagrodzeń i Trendów na rynku pracy na 2024 rok, opracowanego przez ekspertów Michael Page, zasadnicze czynniki kształtujące w ostatnich miesiącach sektor zatrudnienia to coraz większe znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu, gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji i wyraźna zmiana postaw pracowniczych.

Raport prezentuje najnowsze tendencje w zakresie wynagrodzeń, pokazuje, jak kształtuje się struktura płac w dziewięciu branżach (zasoby ludzkie i D&I; finanse, audyt, prawo i podatki; sprzedaż i marketing; produkcja i łańcuch dostaw; nieruchomości; zrównoważony rozwój; energetyka; centra usług biznesowych; IT), a także dostarcza cennych informacji na temat perspektyw rozwoju zawodowego w najważniejszych sektorach. Został on opracowany na podstawie danych pochodzących z rekrutacji przeprowadzanych przez PageGroup w 2023 r. oraz rozmów z kandydatami.

– Publikowany co roku Przegląd Wynagrodzeń to zebrany dorobek wielomiesięcznej pracy specjalistów, przygotowany i podany w bardzo przystępny sposób. Dzięki naszemu opracowaniu każdy przedsiębiorca w Polsce może znaleźć dane, liczby, statystyki a także opis trendów, które są pomocne w profilowaniu swojego zespołu. Skoro rynek pracownika nadal ma się w Polsce dobrze, a presja płacowa stale rośnie, pracodawcy muszą radzić sobie w tym newralgicznym obszarze relacji z pracownikami. Aby ci pierwsi mogli skutecznie rozwijać firmę i prowadzić rekrutację, niezbędna jest im wiedza na temat potrzeb i oczekiwań kandydatów. Rozmowa o wynagrodzeniu jest istotna dla obu stron – tłumaczy Radosław Szafrański, Managing Director, CountryHead of Poland PageGroup.

Pełna wersja artykułu dostępna jest w najnowszym wydaniu magazynu Personel i Zarządzanie: https://sklep.infor.pl/personel-i-zarzadzanie-1-24.html