18 marca 2020 r. odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, w ramach którego omówiono pakiet antykryzysowy, który ostatecznie nazwano Tarczą Antykryzysową. Pakiet pomocowy przygotowany przez Rząd ma wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii koronawirusa w Polsce.

Część szczegółów projektu jest nam znana, ale całość poznamy w ciągu kilku dni. Na ten moment nie jest jednak jasne, czy wprowadzą przepisy dotyczące kwestii przedłużenia terminów na składanie poszczególnych deklaracji / informacji podatkowych. Jak będzie wyglądał pakiet antykryzysowy?

Nadchodzące terminy podatkowe

Tymczasem, w najbliższym czasie przedsiębiorcy powinni wywiązać się m.in. z następujących obowiązków:

  • do 20 marca 2020 r.– powinni wpłacić zaliczki na CIT/PIT;
  • do 25 marca 2020 r. – powinni wpłacić VAT oraz złożyć deklaracje VAT-7 oraz JPK_VAT;
  • do 31 marca 2020 r. – powinni złożyć deklaracje CIT-8.

Nie jest wykluczone, że zaproponowane rozwiązania obejmą także przesunięcie ww. terminów. Niemniej, na dzień dzisiejszy nie wiemy, kiedy takie rozwiązania miałyby zacząć obowiązywać. W obecnym kimacie otaczamy się wieloma niewiadomymi. W miarę możliwości będziemy je rozwiewać.

Co to dla mnie oznacza?

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji, realizacja przez Państwa obowiązków podatkowych we wskazanych wyżej terminach może być znacznie utrudniona. Dlatego też, warto rozważyć podjęcie samodzielnych działań  nakierowanych na odroczenie niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w oparciu o obowiązujące już przepisy.

Źródło: PwC