Helsinki, podobnie jak cała Finlandia, dysponują ogromnym potencjałem w obszarze technologii finansowych, które aktualnie są jednym z najbardziej popularnych tematów biznesowych. Branża finansowa jest głodna innowacji, a Helsinki są świetnie przygotowane do tego, aby je dostarczać.

Finlandia od dawna jest znana ze świetnie prosperującej, zorientowanej na przyszłość branży bankowej oraz najnowocześniejszego know-how w dziedzinie ICT, natomiast Helsinki wnoszą do tej mieszanki pełną energii społeczność startupów. Fińskie społeczeństwo również chętnie odpowiada na innowacyjne rozwiązania – bankowość mobilna jest w tym kraju w powszechnym użyciu a 87% Finów korzysta z usług bankowości internetowej, uznawanych za jedne z najbezpieczniejszych na świecie.

Państwa skandynawskie generalnie cechują się zaawansowanym i wysoce rozwiniętym środowiskiem umożliwiającym tworzenie innowacji w dziedzinie usług finansowych. Jako społeczność znacznie wyprzedzają one resztę Europy – a pod względem form płatności i stosunku do gotówki resztę świata. Są doskonałym obszarem doświadczalnym umożliwiającym testowanie technologii typu agile (przyp. red.: Agile- specyficzne podejście do tworzenia oprogramowania, zakładające stopniowe dostarczanie kolejnych komponentów, zamiast przekazywania całego oprogramowania za jednym razem)  wprowadzanych do branży usług finansowych„, mówi Elizabeth Lumley, edytor projektów specjalnych portalu Finextra Research.

Mający siedzibę w Londynie Finextra Research jest niezależnym portalem i źródłem informacji dla globalnej społeczności zainteresowanej technologią finansową oraz organizatorem wydarzenia Future Money Nordics 2015, które odbyło się w czerwcu w Helsinkach.

Kluczem jest współpraca

Choć Helsinki i Finlandia mają ogromny potencjał na polu technologii finansowej, to eksperci zgodnie podkreślają, że sukces wymaga dalszej wytężonej pracy.

Jeżeli chcemy, żeby Helsinki i Finlandia stały się czołowym ośrodkiem technologii finansowych, nasze banki muszą nawiązać współpracę ze społecznością startupów. Jest miejsce dla większej ilości tego typu firm z dziedziny technologii finansowych. Helsinki mogą stać się miejscem, w którym banki i startupy zaczynają wspólnie rozwiązywać realne problemy biznesowe„, mówi Micah Gland, zastępca dyrektora generalnego Helsinki Business Hub.

Z kolei Elizabeth Lumley podkreśla rolę współpracy w tym zakresie z organami rządowymi:  „Firmy muszą pracować z rządem i organami nadzoru, aby Finlandia nadal była miejscem, w którym łatwo jest prowadzić działalność gospodarczą. Dobrym kierunkiem jest także pomysł tworzenia centrów innowacyjności i akceleratorów przedsiębiorczości przez czołowe banki i organizacje prywatne”, mówi.

Innowacyjne Helsinki

Do licznych innowacyjnych startupów działających w Helsinkach należą  między innymi: Invesdor, będący internetową usługą łączącą startupy z inwestorami, czy  Maksuturva Group, oferujący inteligentne internetowe usługi w zakresie płatności.

Helsinki i Finlandia mają także bardzo duże doświadczenie na polu tworzenia gier. W tym kontekście, koncepcja „grywalizacji”, czyli wykorzystania mechaniki stosowanej w grach do rozwiązań funkcjonujących poza światem gier, jest przez ekspertów oceniana jako potencjalna szansa na tworzenie nowych startupów i innowacji w dziedzinie technologii finansowej.

Przewidujemy, że dorobek Helsinek wkrótce będzie jeszcze większy , szczególnie w zakresie nowych rozwiązań na polu płatności, które będą mieć wpływ nie tylko na branżę usług finansowych, ale też na konsumentów i całą gospodarkę“, twierdzi Elizabeth Lumley.

 

źródło: SPCC/ www.helsinkibusinesshub.fi