Zapowiada się skromny Sylwester 2022, gdyż zdecydowana większość Polaków rezygnuje z hucznych obchodów, decydując się na pozostanie w domu. 34% z nas nie ma zamiaru świętować na płatnych zabawach czy wyjazdach, a 29% badanych rezygnuje z wcześniejszych planów. Rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że wolimy świętować skromniej. Ceny noclegów również nie zachęcają do podróży.

Nic dziwnego, że Polacy rezygnują z planów sylwestrowych. Przede wszystkim ciężko znaleźć wyjazd, który zamknąłby się w kwocie 500 zł czy nawet 1 000 zł – a tyle najczęściej planują wydać na obchody Nowego Roku. W tym przedziale trudno nawet szukać samego noclegu. Na dzień 20 grudnia ceny w dużych miastach utrzymują się na poziomie 1 200 zł. Pokój dla dwóch osób w hotelu trzygwiazdkowym, w opcji ze śniadaniem, znaleźć można w tej kwocie zarówno we Wrocławiu, Warszawie jak i Gdańsku. Jeśli celebracja sylwestra 2022 ma odbyć się na terenie Polskich miejscowości górskich, trzeba przygotować się na spory wydatek. Szczególnie w zakresie wynajmu pokoju dla dwóch osób w hotelu trzygwiazdkowym. W zimowej stolicy Polski – Zakopanem – 30 września cena pokoju dla dwóch osób, w opcji ze śniadaniem była równa kwocie 4 593 zł. Do 8 grudnia cena pokoju o dokładnie takim samym standardzie wzrosła o 95% (8 988 zł).

Nowy Rok z zaciskaniem pasa. Polacy rezygnują z planów i świętują w domu 

Mijający, trudny 2022 rok i sytuacja ekonomiczna odbiły się na kieszeniach Polaków, co wpływa na zmianę planów sylwestrowych. Aż 63 % Polaków powita Nowy Rok bez hucznych imprez i wyjazdów. Z badania przeprowadzanego na zlecenie rankomat.pl wynika, że 34% ankietowanych nie ma zamiaru świętować Sylwestra na płatnych zabawach czy wyjazdach. Ponadto 29% badanych zamierza w ogóle zrezygnować z wcześniejszych planów.

Co więcej, 15% Polaków stawia na oszczędności i zmienia plany na tańsze. Co dziesiąty z nas nie wie, czy inflacja wpłynie na świętowanie Nowego Roku. Tylko 12% badanych nie ma zamiaru rezygnować z planów dotyczących zabaw czy wyjazdów.

Skromny Sylwester 2022 - Polacy rezygnują z imprez i wyjazdów - infografika, plany sylwestrowe Polaków.
Skromny Sylwester 2022 – Polacy rezygnują z imprez i wyjazdów

Sylwester 500 minus. Polacy oszczędzają na świętowaniu Nowego Roku

Sylwester w dobie inflacji i kryzysu gospodarczego zapowiada się skromniej. Aż 40% Polaków planuje wydać na zabawy i wyjazdy związane ze świętowaniem Nowego Roku mniej niż 500 zł. Niemal co dziesiąty respondent w ogóle nie ma zamiaru płacić za świętowanie. 25% badanych nie wie, jaką kwotę przeznaczy na obchody sylwestra.

26% Polaków planuje wydać na zabawy i podróże w okolicach Nowego Roku więcej niż 500 zł. Z czego 14% zamierza zmieścić się w przedziale od 500 zł do 1 000 zł. 5% zamknie się w kwocie do 2 000 zł. Tylko 7% badanych przeznaczy na obchody sylwestra więcej pieniędzy. 4% ma zamiar wydać od 2 000 zł do maksymalnie 5 000 zł, a 3% chce przekroczyć kwotę 5 000 zł.

Skromny Sylwester 2022 - Polacy rezygnują z imprez i wyjazdów - infografika, ile planujemy wydać na sylwestra.
Skromny Sylwester 2022 – Polacy rezygnują z imprez i wyjazdów

Źródło: Rankomat.pl