Przewóz pieniędzy przez granice – nowe przepisy unijne. Rozporządzenie 2018/1672 rozszerza obowiązki osób przemieszczających środki pieniężne przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne. Dotyczy to przepływu środków pieniężnych w transporcie. Na przykład pieniędzy wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii w przesyłkach pocztowych. Ponadto kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych. Rozszerzono także definicję środków pieniężnych o towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone.

  • 3 czerwca 2021 r. wchodzą w życie przepisy UE, które rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę.
  • Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.
  • Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.
Przewóz pieniędzy przez granice - nowe przepisy unijne - auta  osobowe i ciężarowe jadą po drodze.
Przewóz pieniędzy przez granice – nowe przepisy unijne

Osoba, która przewozi co najmniej 10 000 euro, wjeżdżając do Unii lub wyjeżdżając z niej, musi złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma tu żadnego znaczenia.

Jak zgłosić przewóz pieniędzy

W przypadku, gdy pieniądze w transporcie w wysokości co najmniej 10 000 euro są wwożone do Unii lub wywożone z Unii: 

  • jeśli deklarację składa podróżny – ma obowiązek zgłoszenia pieniędzy,
  • jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach – organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela danych środków pieniężnych – w zależności od przypadku – aby złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Jak mądrze nakładać podatki? – Szczerze o pieniądzch odc. 65

Ogłoszenie Nowego Polskiego Ładu wywołało ponownie dyskusję o podatkach płaconych przez Polaków. My na chwilę zapominamy założeniach przedstawionych przez rząd i pytamy jak mądrze nakładać podatki? Czy jest to możliwe? A może da się z wielu obciążeń zrezygnować i budżet na tym nie ucierpi? Na te i inne pytania w najnowszym odcinku programu Szczerze o pieniądzach odpowiada Andrzej Sadowski – Prezydent Centrum im. A. Smitha. A zaprasza Ernest Bodziuch.