Freelancer to tzw. wolny strzelec, który pracuje na własnych zasadach i w nienormowanym czasie. Wiąże się to z dużą swobodą, ale także z licznymi ograniczeniami. Te przekładają się bezpośrednio m.in. na możliwość uzyskania kredytu gotówkowego. Sprawdź, jak zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o finansowanie.

Bycie freelancerem nie wiąże się jednoznacznie z tym, że nie ma możliwości uzyskania kredytu gotówkowego. Mogą się pojawić jednak poważne trudności. Aby otrzymać pozytywną decyzję o rozpatrzeniu wniosku, należy udowodnić pracownikom banku, że ma się dochody, które przekraczają wydatki,a przede wszystkim, że są one stabilne.

W przypadku umowy o pracę sprawa jest prosta. Dokument jednoznacznie potwierdza wykonywanie określonych obowiązków przez wskazany czas, a także informuje, jakie jest za nie wynagrodzenie. Freelancer z reguły pracuje w oparciu o umowy cywilnoprawne: zlecenia lub o dzieło. Niekiedy prowadzi swoją firmę.

Kredyty bankowe dla freelancerów i specjalistów wymagają wykazania, że dochody z takich działań faktycznie wpływają na konto i odbywa się to w regularny sposób. To, jaką zdolność będzie miała konkretna osoba, zależy od jej dochodów i polityki wybranego banku w zakresie ich interpretacji. Niektóre z nich biorą pod uwagę ostatnie 3 miesiące pracy, inne 6 miesięcy, a jeszcze dla niektórych znaczenie będzie miał cały rok i jedynie część zarobionych środków.

Praca we freelancingu a możliwość uzyskania kredytu gotówkowego - kobieta siedzi przy stole i pisze na klawiaturze tableta
Praca we freelancingu a możliwość uzyskania kredytu gotówkowego

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, będąc freelancerem — 3 skuteczne sposoby

Freelancerzy, którzy od lat działają na rynku, nie będą mieli problemów z wykazaniem dochodów. A tym samym z uzyskaniem zdolności kredytowej. Problem dotyczy najczęściej osób początkujących, przebranżawiających się czy wracających na rynek. Poniższe sposoby pomogą w zbudowaniu zdolności kredytowej, która pozwoli otrzymać środki z banku na sfinansowanie zakupu nowego samochodu, sprzętu do pracy czy remontu mieszkania.

1. Nawiązuj długotrwałe współprace

Budowanie relacji w biznesie pozytywnie wpływa na całą markę. Ma również kluczowe znaczenie w kontekście oceny Twojej sytuacji finansowej. Dłuższa współpraca z konkretną firmą, nawet na umowę zlecenie czy o dzieło, to sygnał dla instytucji finansowej, że masz stały dochód i najpewniej w przyszłości również będziesz go osiągał.

2. Pracuj w legalny sposób

Realizacja zamówień „na czarno” czy takich, w których jedynie część dochodu jest opodatkowana, to niekorzystny dla Ciebie układ. Choć płacisz mniejsze podatki, to ostatecznie przekłada się to na Twoje możliwości kredytowe. Najlepiej każdą współpracę rozliczać uczciwie, zabezpieczając się przed odpowiedzialność karną i zwiększają swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosków o kredyty.

3. Ogranicz wydatki

Spłacanie chwilówek czy limitów pożyczkowych na kartach kredytowych to wydatki, które realnie obniżają Twoją zdolność kredytową. Spłać drobne pożyczki, unikaj zakupów z opóźnionym systemem płatności i ogranicz zbędne wydatki. Dzięki temu stosunek dochodów do wydatków będzie znacznie pozytywniej oceniany przez analityków banku.

Decydując się na konkretną pożyczkę, sprawdź i porównaj ze sobą kilka ofert. Kredyt gotówkowy oraz jego koszty w różnych bankach sprawdzisz dzięki porównywarce w finanse.rankomat.pl. Klarowne zestawienie różnych opcji ułatwi wybranie najkorzystniejszej z nich, która będzie wygodniejsza do spłaty.