Żelaźni polecą z PKN ORLEN

Do składu ORLEN Team dołącza jedna z czołowych światowych formacji akrobacji samolotowej – Grupa Akrobacyjna Żelazny. Legendarna polska grupa słynie z wykonywania najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych ewolucji w powietrzu. W ramach dwuletniej umowy lotnicy m.in. polecą na paliwach dostarczanych przez PKN ORLEN.


Umowa podpisana na okres dwóch lat przewiduje między innymi umieszczenie nazwy sponsora w tytule zespołu jak również promocję marki ORLEN na kadłubach i skrzydłach samolotów akrobacyjnych oraz samolocie AN-2 i kombinezonach. Integralną częścią wsparcia będzie również paliwo dostarczone przez PKN ORLEN.

Grupa Akrobacyjna Żelazny

Wzmacnianie brandu ORLEN

Poprzez zaangażowanie w sponsoring sportowy zwiększamy rozpoznawalność naszej marki, co przekłada się również na korzyści biznesowe. Wzmacnianie brandu ORLEN jest szczególnie ważne zagranicą. Proces zmierzający do rebrandingu naszych zagranicznych stacji paliw wspomagamy będzie m.in. współpracą z Grupą Akrobacyjną Żelazny, która ma na swoim koncie występy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.


Grupa Akrobacyjna Żelazny jest obecna na polskim niebie już od ponad 20 lat, w efekcie czyni ją to najdłużej działającą cywilną grupą akrobacyjną w Polsce. ponadto specjalizuje się w wykonywaniu akrobacji na różnych typach maszyn w formacjach od 2 do 6 samolotów, okazjonalnie z szybowcem. Poszczególne maszyny podczas pokazów dzieli od siebie dystans nie większy niż kilka metrów. W tym samym czasie i w jednej wyznaczonej przestrzeni pokazu samoloty latają w szyku, który odpowiednio rozdzielają i łączą wykonując poszczególne figury.

Grupa Akrobacyjna Żelazny

Niebo to ich świat

Większość elementów wykonywanych jest symetrycznie, powtarzalnie lub w pełnym szyku. Ponadto w trakcie pokazu cały skład grupy wykonuje na niebie ewolucje, które standardowo na niebie „kręci” tylko jeden samolot. Jednym z celów i priorytetów Grupy Akrobacyjnej Żelazny jest również szkolenie młodych pilotów. Co więcej dzięki swojej pracy i treningom mogą oni wziąć udział w prestiżowych zawodach. Mają też szansę na znalezienie się w podstawowym składzie uczestniczącym w pokazach dynamicznych.


Niebo to nasz świat, tak naprawdę męczy nas chodzenie po ziemi, wolimy spędzać czas w powietrzu. Cieszymy się, że dzięki wsparciu PKN ORLEN jako Grupa Akrobacyjna Żelazny będziemy mogli dostarczać radość odbiorcom naszych pokazów mówi Krzysztof „Szopa” Szopiński, Prezes Żelazny Aerobaltic.

Grupa Akrobacyjna Żelazny

Sami zawodowcy

Grupę tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze oraz egzaminatorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W efekcie to połączenie doświadczenia uznanych pilotów oraz młodych lotniczych talentów. Najlepsi biorą udział w  międzynarodowych zawodach sportowych zdobywając najwyższe laury lotnictwa akrobacyjnego. Czyli Katarzyna Żmudzińska, Mirosław Wrześniewski oraz Agata Nykaza, którzy zostali wicemistrzami i mistrzami świata w akrobacji szybowcowej w kategorii Advanced. Grupa Akrobacyjna Żelazny posiada obecnie 7 samolotów akrobacyjnych:  jeden EXTRA 330LC, trzy ZLIN50LS oraz trzy ZLIN 526F.

20 lat ORLEN Team

 
ORLEN Team funkcjonuje przeszło 20 lat. Występujący w nim zawodnicy startują w rajdach terenowych, rajdach płaskich, kartingu, Formule 1, żużlu i zawodach motoparalotniarskich oraz wodnej Formule 1. Do ORLEN Teamu należą sportowcy doskonale znani nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami Robert Kubica, Jakub Przygoński i Bartłomiej Marszałek. Od tego roku ORLEN Team stał się międzynarodowy. Do drużyny dołączyli sportowcy z Niemiec i Czech.