Kontrola sanitarna jest prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski.

Kontrola sanitarna już wszędzie

Na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą koltroluje się tych z autobusów i busów. Na granicy z Niemcami funkcjonuje 11 punktów kontroli sanitarnej: w Świnoujściu (w dwóch lokalizacjach), Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu. Z Czechami kontrola trwa w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn. Na granicy ze Słowacją podróżnych sprawdza się w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie i Barwinku.  Na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach. Kontroli sanitarnej podlegają także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu (dwie lokalizacje), Gdyni i Gdańsku.

https://biznestuba.pl/wiadomosci/koronawirus-zalecenia-ministerstwa-rozwoju-dla-firm/

Policja, wojsko, ITD…

W działanie punktów sanitarnych angażują się pracownicy służby medyczno-sanitarnej, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Policja, ITD, KAS oraz wojsko. Podczas kontroli sanitarnej w pierwszej kolejności służby medyczne lub strażacy dokonują pomiaru temperatury. Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji. Dodatkowo weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości. Karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane, m.in. numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu.

https://biznestuba.pl/wiadomosci/koronawirus-a-zywnosc-who-myjmy-owoce-warzywa-i-rece/

Na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontrola sanitarna odbywa się wobec wszystkich osób. Ponadto pojazdów wjeżdżających do naszego kraju i pociągów. Dodatkowo strażacy mierzą temperaturę, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne.

Każdorazowo w przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby medyczno-sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.