Przyspieszająca pandemia koronawirusa staje się coraz większym problemem nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla przedsiębiorców i całej gospodarki. Doświadczenia pierwszego lockdownu pokazały już, które branże najbardziej ucierpiały. Rozszerzane obecnie żółte i czerwone strefy mogą być początkiem kolejnego, pełzającego zamknięcia gospodarki.

Jednak nie wszystkie firmy i nie każda branża, tak gwałtownie odczuła efekty pandemii. Najbardziej poszkodowani mogli liczyć na wsparcie w postaci pożyczek płynnościowych, co sprawiło, że poniekąd zapomniano o tych, których kryzys nie dotknął, a chcą nadal rozwijać się i korzystać ze wsparcia finansowego ze środków publicznych lub unijnych, przeznaczonego na rozwój i inwestycje.

Finansowanie projektów

Niezależnie od charakteru wsparcia przedsiębiorcy nadal mają trudności w jego szybkim odnalezieniu. Pamiętajmy, że dystrybucją takich form pomocy zajmuje się ponad 60 instytucji w Polsce. Obok pożyczek płynnościowych istnieje szeroka gama ofert wsparcia finansowego,
o których przedsiębiorcy po prostu nie wiedzą. 

– Paradoksalnie pożyczki płynnościowe oferowane przez BGK i inne instrumenty regionalne  mogą sprawić, że wzrośnie świadomość przedsiębiorców odnośnie możliwości uzyskania różnych form publicznej pomocy finansowej, tzw. pożyczek unijnych – mówi Edward Marczuk jeden z twórców serwisu pozyskajfinansowanie.pl – Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, jest duża grupa przedsiębiorstw, dla których lockdown nie był tak zabójczy i to właśnie one powinny być teraz kołem zamachowym polskiej ekonomii. Rynek nie śpi, a inwestycje powinny i muszą być realizowane. W tym właśnie pomocne są środki finansowe w ramach obecnej i nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej.

Czas cenny jak złoto

Każdy kto prowadzi własny biznes wie, że jedyną wartością której nie można mieć w nadmiarze jest czas. Kto szybko daje, dwa razy daje. To przysłowie idealnie oddaje potrzeby każdej firmy.

Ponadto od dawna słychać głosy przedsiębiorców, którzy twierdzą, że poziom skomplikowania procesu wyszukania i zdobycia informacji o możliwych do wykorzystania publicznych formach wsparcia finansowego jest zbyt duży.  Skomplikowany język i duża liczba udzielających ich instytucji,  sprawiają, że każdy może poczuć się zagubiony. Efektem tego jest stracony czas i zmarnowane szanse na rozwój. Jeśli przyjmiemy, że przedsiębiorca spędzi minimum 30 minut na stronie każdej z 60 instytucji, daje to wynik 30 godzin. Potem należy wybrać jedną ze 150 dostępnych ofert pomocy. Śmiało możemy założyć, że całość zajmie dwa razy tyle.

Jak szukać finansowania

– Nie skupiamy się jedynie na pożyczkach unijnych – wyjaśnia Edward Marczuk – pozyskajfinansowanie.pl  ma być miejscem, w którym przedsiębiorca w kilka minut znajdzie finansowanie publiczne, pozwalające na uzyskanie wsparcia w każdym procesie biznesowym. Bardzo dobrym przykładem są mechanizmy pozwalające na sfinansowanie kosztów wadiów i gwarancji prawidłowego wykonania kontraktu w postaci tzw. poręczeń. Spowolnienie gospodarcze i obawy o przyszłość finansów firmy mogą sprawić, że właściciele będą niechętnie blokować środki finansowe na wadia, ponieważ może to wpłynąć na sytuację finansową firmy i obniżyć jej płynność. Właśnie dla tego warto korzystać z finansowania zewnętrznego. Nasz serwis ma ułatwić wyszukanie także takich, mniej oczywistych form wsparcia. Staramy się aby informacje, które dzięki nam zdobędzie przedsiębiorca były jasne i klarowne i nie budziły żadnych wątpliwości.

Ponadto łatwość z jaką przedsiębiorcy będą mogli uzyskać informacje o publicznych źródłach finansowania może być jednym z elementów, które zdecydują o ich rozwoju w okresie spowolnienia gospodarczego. System tzw. pożyczek unijnych ma z założenia wspierać te firmy, które nie mogą znaleźć ofert na rynku komercyjnym, a te będą jeszcze trudniejsze do zdobycia z uwagi na nadchodzący kryzys. Dotyczy to przede wszystkim firm z krótkim stażem i mikro przedsiębiorców. To właśnie ich rozwój będzie decydował o przyszłości polskiej gospodarki. To właśnie ta grupa powinna mieć szansę na szybką i rzetelną informację. O tym na co, gdzie i kiedy może uzyskać unijne wsparcie.