Kolejki do lekarza są coraz dłuższe – wynika z danych portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl. Darmowe wizyty u lekarzy specjalistów są możliwe, jednak w ramach świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tym jednak bywa różnie, ponieważ wizyta u specjalisty dostępna od ręki rzadko się zdarza. Bywa natomiast tak, że na wizytę trzeba czekać miesiącami, a nawet latami. 

Informacje o dostępnych terminach publikuje portal terminyleczenia.nfz.gov.pl, a przedstawione poniżej dane dotyczą stanu z dnia 21.10.2022 r. Z zestawienia wynika, że w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim maksymalny czas oczekiwania na wizytę u ginekologa wynosi 12 miesięcy (17.10.2023 r.). W Piasecznie (województwo mazowieckie) na dermatologa najdłużej możemy czekać niecałe 3 lata (02.04.2025 r.). Podobnie sytuacja wygląda we Wrocławiu, jeśli zależałoby nam na wizycie u ortopedy (04.08.2025 r.). Maksymalny czas oczekiwania na spotkanie z pediatrą w Szczecinie wynosi prawie 4 lata (12.08.2026 r.). Z kolei na okulistę w Olsztynie (warmińsko-mazurskie) możemy poczekać do 5 lat (02.02.2027 r.). Rekord dotyczy endokrynologa, na którego w Lubinie (dolnośląskie) najdłuższy termin przypada na 2029 rok (a dokładnie 08.11.2029 r.). Wizyty w przeciągu kilku dni lub tygodni oczywiście są możliwe, jednak są one zależne od tego, jakimi zasobami dysponują poszczególne przychodnie.
 

Długie kolejki do lekarza. 7 lat czekania na endokrynologa z NFZ   - infografika, najdłuższe terminu do najczęściej wybieranych specjalistów.
Długie kolejki do lekarza. 7 lat czekania na endokrynologa z NFZ  

Długie kolejki do lekarza zmniejszy polisa zdrowotna

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zakup polisy zdrowotnej. W ramach rocznego abonamentu możemy otrzymać dostęp do darmowych wizyt u specjalistów, bezgotówkowych badań diagnostycznych oraz specjalistycznych. Ponadto także do usług dodatkowych, jak bezpłatne szczepienia, wizyty domowe lekarza czy rehabilitacja.

Długie kolejki do lekarza. 7 lat czekania na endokrynologa z NFZ   - infografika, co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Długie kolejki do lekarza. 7 lat czekania na endokrynologa z NFZ  

Co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?  

Ubezpieczenie zdrowotne może zagwarantować nam dostęp do 32 lekarzy różnych specjalizacji, na wizytę u których będziemy czekać maksymalnie kilka dni roboczych. W ramach polisy możemy wykonać do 284 różnych badań diagnostycznych. Oprócz tego można skorzystać z darmowych i często nielimitowanych wizyt domowych lekarza, szczepień, a także zabiegów rehabilitacyjnych. Takie rozwiązanie gwarantuje również wsparcie w ramach assistance – czyli całodobowej infolinii medycznej, która może pomóc w nagłych sytuacjach.

Polisa zdrowotna jest dobrym rozwiązaniem zarówno wtedy, gdy w sezonie jesienno-zimowym często ulegamy przeziębieniom i potrzebujemy zwolnienia lekarskiego. To korzystna opcja także dla osób, które chorują przewlekle, czy potrzebują częstych konsultacji ze względu na posiadanie dzieci.

Źródło: Rankomat