Już teraz marzenia wielu Polaków o własnych czterech kątach mają szanse się spełnić. Sejm 14 kwietnia uchwalił ustawę, dzięki której będzie można otrzymać kredyt z korzystnym rządowym dofinansowaniem. Program „Pierwsze Mieszkanie”, na który niecierpliwie czekają nie tylko klienci, ale także deweloperzy i banki ma wystartować 1 lipca 2023 r. W związku z jednym z rozwiązań programu tj. „Bezpieczny Kredyt 2%” deweloper Aurec Home przygotował korzystne harmonogramy płatności, dzięki któremu klienci już teraz mogą kupić mieszkania i spokojnie czekać na dofinansowanie rządowe.

Na rynku mieszkaniowym wyraźnie czuć wiosenne ożywienie. Dzieje się to za sprawą odłożonego w czasie popytu z ubiegłego roku, czyli powrotu na rynek osób, które jeszcze niedawno wstrzymywały się z decyzją o finalizacji zakupu lokalu oraz rządowych dofinansowań kredytów mieszkaniowych.

Wyraźnie widać, że sprzedaż mieszkań zaczęła wzrastać, kiedy RPP kolejny raz nie podniosła stóp procentowych, a rząd zapowiedział ułatwienia dla kupujących w postaci programu „Pierwsze Mieszkanie”. Opcja „Bezpieczny Kredyt 2%” to obecnie najczęstszy temat rozmów naszych doradców z potencjalnymi nabywcami — komentuje Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Program „Pierwsze Mieszkanie” — podstawowe założenia

Program rządowych dopłat do kredytów mieszkaniowych „Pierwsze Mieszkanie” oferuje kupującym lokale dwa rozwiązania: pierwsze to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego „M”, drugie to konto oszczędnościowe na jego zakup. Oba instrumenty to kompleksowe rozwiązania dla rynku mieszkaniowego. Pierwszy jest dla osób, które są gotowe pierwsze mieszkanie kupić, a drugie dla tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat.

Bezpieczny Kredyt 2% – dla kogo?

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy – z rozwiązania „Bezpieczny Kredyt 2%” będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku i „Pierwszego Mieszkania” spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 000 zł w przypadku tzw. singla i 600 000 zł w przypadku małżonków lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko. Z kolei wkład własny kredytobiorcy będzie mógł wynieść maksymalnie 200 tys. zł.

Program przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2% plus marża banku. Ma to zagwarantować stabilny poziom rat kredytów.

Kup dziś, zapłać we wrześniu 2023 – korzystny harmonogram płatności od Aurec Home

Aurec Home bacznie obserwuje sytuację na rynku nieruchomości i zna rozterki osób marzących o własnym mieszkaniu. Nie od dziś wiadomo, że spłacanie kredytu hipotecznego to znacznie lepsza opcja od płacenia kosztownego wynajmu bez prawa do nieruchomości. Dlatego deweloper przygotował dogodną ofertą mieszkaniową dla osób kwalifikujących się do zakupu nieruchomości w programie „Bezpieczny kredyt 2%” i proponuje korzystny harmonogram płatności: 20%-70%-10%. Oznacza to, że klient już teraz wybiera mieszkanie i wpłaca tylko 20% jego wartości przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej. Kolejna transza 70% jest regulowana we wrześniu, kiedy nabywca dopełni formalności związanych z kredytem w banku i rządowymi dopłatami z programu „Pierwsze Mieszkanie”. Ostatnia wpłata, czyli 10% wpłacana jest przy odbiorze lokalu.

Już teraz klienci mogą wybrać mieszkanie i je zarezerwować, a po kredyt wnioskować, gdy ruszy program „Pierwsze Mieszkanie”. Coraz częściej podpisujemy z nabywcami umowy rezerwacyjne lub standardowe umowy deweloperską z zaliczką w wysokości 20% wartości mieszkania. Płatność w trzech transzach 20% – 70% – 10% jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla obu stron. Jeśli zdarzy się, że klient nie otrzyma kredytu, będzie mógł się wycofać z umowy bez żadnych konsekwencji – dodaje Mariola Żak.

Luka mieszkaniowa

W ostatnich latach deweloperzy mocno ograniczyli liczbę nowych inwestycji, głównie ze względu na brak gruntów pod budowę oraz załamanie się sprzedaż kredytów mieszkaniowych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzedaż lokali uległa lekkiej poprawie, rynek hipotek w końcu zaczyna odbijać. Jednak warto wiedzieć, że w Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań. Jeśli rynek odbije solidnie, a stopy procentowe zaczną spadać to niewykluczone, że ceny mieszkań mocno wzrosną. Oznacza to, że na rynku będzie mało lokali na sprzedaż, a na dodatek mogą być dużo droższe niż obecnie. Dlatego warto już teraz skorzystać z oferty dewelopera Aurec Home i spełnić swoje marzenie o własnym „M”. W ekologicznym osiedlu Miasteczko Jutrzenki na nabywców czekają przestronne kawalerki od 38 m2, komfortowe lokale dwupokojowe 44 m2, a także duże mieszkania trzy i czteropokojowe do 90 m2, usytuowane w zielonej przestrzeni z licznymi atrakcjami dla lokatorów.