Ceny biletów PKP szybują w górę i to wysoko. Wbrew wcześniejszym obietnicom prezesa PKP Intercity koszty podróży pociągiem wzrosną od 11 stycznia 2023 r. Czeka nas podwyżka cen biletów nawet o 17,8%. Za przejazd z Warszawy do Krakowa, z Wrocławia do Warszawy czy z Trójmiasta do stolicy zapłacimy 199 złotych w klasie 2. I aż 304 złote w klasie 1!

PKP Intercity poinformowało, że podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości: 17,8 proc. dla kategorii EIP. 17,4 proc. dla kategorii EIC i 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC. Ponadto wzrosną też ceny biletów odcinkowych – średnio o 10 proc. Spółka argumentuje swoją decyzję mi.in.: znaczącymi zmianami cen energii elektrycznej.

Ceny biletów PKP mocno w górę - ludzie z walizkami na peronie kolejowym.
Ceny biletów PKP mocno w górę

Ceny biletów PKP od 11 stycznia 2023 r.

Podwyżki dla pociągów TLK i IC są akceptowalne

  • IC i TLK: za bilet z Warszawy do Gdańska pociągiem kategorii IC lub TLK zapłacimy w 2 klasie 79 złotych (obecnie bilet kosztuje 71 złotych). Z Poznania do Warszawy 77 złotych (obecna cena 69 zł), a z Gdyni do Zakopanego 113 złotych (aktualna cena 101 zł).

Szokująco wygląda cennik biletów za pociągi Pendolino (EIP)

  • Pendolino (EIP): za przejazd z Warszawy do Krakowa, z Wrocławia do Warszawy czy z Trójmiasta do stolicy zapłacimy za bilet 199 złotych w klasie 2 lub 304 złote w klasie 1. Bilet na pociąg EIP z Gdańska Głównego do Katowic w cenie bazowej to koszt 251 złotych. Do Krakowa zaś 264 złote. (404 złote w klasie 1!).

Ekspresy (EIC) również podrożały, zapłacimy słono za podróż

  • Ekspres (EIC): bilety na nieliczne pociągi EIC z Gdańska Głównego do Warszawy mogą kosztować nawet 175 złotych (teraźniejsza cena bazowa w EIC dla tej trasy to 149 złotych), lub 249 złotych w klasie 1. Tyle samo zapłacimy za przejazd z Krakowa do Warszawy czy z Poznania do Warszawy.

Droższe bilety na rower i psa

Więcej zapłacimy w pociągu za rower. Od 11 stycznia 2023 roku przewóz jednośladu kosztować będzie 13 złotych (obecnie jest to kwota 9,10 zł). Po 11 stycznia wzrośnie także opłata za przewóz psa lub kota. Za bilet dla pupila zapłacimy 16 złotych.

PKP czy auto?

Już teraz 4-osobowa rodzina za podróż pociągiem z Warszawy nad morze zapłaci 550 zł, i to tylko w jedną stronę. W obie strony kwota rośnie do 1100 złotych. Po podwyżce, czyli od 11 stycznia br. cena za te same bilety wzrośnie do 1300 zł. Warto wiedzieć, że ta sama podróż autem kosztuje 300 złotych.

Eko kolej

Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Podróż pociągiem charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją CO2 niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą niż transport lotniczy. Jednak analizując nowe ceny biletów kolejowych na najbardziej popularnych trasach trzeba będzie sporej determinacji, aby wybrać ten środek transportu. Nie tędy droga do przekonywania Polaków, by wybrali ekologiczny transport, czyli pociąg zamiast auta.