Oparta na technologii przetwarzania w chmurze platforma będzie łączyć wiodące rozwiązania ABB w zakresie szybkiego ładowania z najnowocześniejszymi usługami oferowanymi przez Microsoft.

ABB i Microsoft Corp. udostępniły nową, globalną platformę usług szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Powiązanie wiodących na rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych firmy ABB z platformą obliczeniową w chmurze Microsoft Azure zapewni klientom ABB stabilność, skalowalność i zaawansowaną obsługę. W ramach tej współpracy będą również wykorzystywane możliwości wynikające z technologii uczenia się maszyn i analizy predyktywnej, które pomogą w tworzeniu nowych rozwiązań w przyszłości.

Efektywność i stabilność platformy są kluczowymi wyróżnikami, które decydują o pomyślnym funkcjonowaniu nowoczesnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych. Współpracując z firmą Microsoft, ABB może zaoferować najlepsze w swojej klasie rozwiązania operacyjne oraz innowacyjne, nowoczesne usługi – coś, co nazywamy Internetem rzeczy, usług i ludzi – powiedział Pekka Tiitinen, prezydent Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów.

W ramach współpracy wszystkie systemy ładowania ABB zostaną podłączone do chmury Microsoft Azure i „otoczone” usługami dodatkowymi, co umożliwi operatorom i producentom oraz partnerom czerpanie korzyści z rozwiązania najwyższej klasy.

Wiele marek samochodowych inwestuje w dynamicznie rozwijający się rynek pojazdów elektrycznych, na który w przyszłym roku mają zostać wprowadzone nowe modele samochodów. Według raportu serwisu Hybrid Cars, łączna liczba pojazdów elektrycznych sprzedanych na całym świecie przekroczyła już milion sztuk, z czego połowa została zakupiona w ciągu ostatnich 14 miesięcy.

Szybki wzrost liczby pojazdów elektrycznych na świecie następuje wraz z tworzeniem zaawansowanej infrastruktury ładowania i zasilania. Obecnie na całym świecie jest 106 tys. dostępnych publicznie stacji ładowania, przy czym – według agencji Navigant Research – globalne przychody z usług ładowania pojazdów elektrycznych mają wzrosnąć z 152,6 mln USD w 2015 roku do 2,9 mld USD do roku 2023 roku.

Żyjemy dziś w świecie doceniającym zalety mobilności i usług „w chmurze”, co staje się zresztą coraz bardziej widoczne na globalnym rynku pojazdów elektrycznych – powiedziała Peggy Johnson, wiceprezes Microsoft ds. rozwoju biznesu. – Współpraca z ABB pomoże nam spełnić jedną z naszych ambicji, jaką jest zbudowanie inteligentnej platformy „w chmurze”. Spodziewamy się, że nasza technologia i usługi staną się wyróżnikiem rozwiązań ABB.

źródło: ABB