Inwestycje PKP nabierają rozmachu. Kolejarze i GDDKiA będą ściślej współpracować przy inwestycjach. Sprawniejsze realizowanie inwestycji drogowych i kolejowych jest wynikiem podpisanego porozumienia ramowego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Strony będą ścisłe współpracować na każdym etapie realizacji inwestycji.

W związku z tym strony porozumienia deklarują koordynację planowanych, przygotowywanych i realizowanych inwestycji drogowych i kolejowych oraz wzajemne wykorzystanie doświadczenia.

Inwestycje PKP z GDDKiA. Czas na ścisłą współpracę- pociąg na torach.
Inwestycje PKP z GDDKiA. Czas na ścisłą współpracę.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisały porozumienie ramowe, które wskazuje obszary współpracy pomiędzy dwoma zarządcami infrastruktury krajowej.

Inwestycje PKP -największy program w historii

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie największy w historii kolei program inwestycyjny, jakim jest Krajowy Program Kolejowy.
Zacieśnienie współpracy korzystnie wpłynie na proces od przygotowania po realizację zadań zarządcy infrastruktury oraz partnerów
– mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Po pierwsze współpraca doprowadzi do skrócenie procedur formalno-prawnych, a także wzajemną wymianę – przy zachowaniu poufności – materiałów i dokumentów istotnych dla inwestycji.

Projektując i realizując inwestycje drogowe bardzo często zbliżamy się albo przecinamy istniejące lub planowane linie kolejowe. Podpisane dziś porozumienie pozwoli usprawnić prace instytucji prowadzących największe inwestycje liniowe w Polsce–podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

PKP się rozwija

Dowodem na rozwój PKP jest system e-IC, pozwalający kupić bilet PKP Intercity w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Według najnowszych danych już 100 milionów pasażerów PKP Intercity skorzystało z internetowego systemu zakupu biletów e-IC. System, sukcesywnie rozbudowywany o kolejne funkcjonalności, cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W 2019 r. z tego powodu spółka sprzedała tą drogą aż 44% wszystkich biletów.

e-IC bije rekordy

Po pierwsze od 2005 roku już 100 mln pasażerów wybrało zakup biletów PKP Intercity przez system e-IC. Ponadto tylko 2019 roku pasażerowie nabyli tą drogą ponad 14,5 mln biletów. Internetową sprzedaż szczególnie upodobali sobie studenci, którzy stanowili aż 26% ubiegłorocznych użytkowników e-IC. Po skorzystaniu z systemu w podróż z PKP Intercity ruszyło wówczas ich niemal 4,5 mln. W 2019 roku największą popularnością wśród użytkowników systemu cieszyły się podróże między Warszawą a Krakowem oraz Warszawą a Trójmiastem. Obecny rok zaczął się równie udanie. Ponadto tylko w styczniu zakup biletów przez internetowy serwis PKP Intercity wybrało ponad 1,3 mln pasażerów przewoźnika.