Zimowy atak na K2- #GorzkowskaInPostK2Winter. Magdalena Gorzkowska – polska alpinistka i himalaistka – podejmie próbę zimowego wejścia na K2 w ramach wyprawy InPost K2 Winter 2020-2021. Mierzący 8611m, ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik, położony jest w Pakistanie. Przede wszystkim to drugi pod względem wysokości szczyt na Ziemi. Do tej pory bezskutecznie mierzyli się z nim zimą najlepsi wspinacze na świecie, w tym trzy polskie wyprawy.

Temperatury poniżej -40 stopni Celsjusza, wiatr wiejący z prędkością 200 kilometrów na godzinę i twardy jak skała lód. To tylko część trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć chcąc wejść na szczyt. Himalaistka wyruszy do Pakistanu 18 grudnia.

Zimowy atak na K2- #GorzkowskaInPostK2Winter - szczyt góry pokryte śniegiem.
Zimowy atak na K2- #GorzkowskaInPostK2Winter

InPost podbija K2

Pierwszym etapem wyprawy będzie przelot z Islamabadu do Skardu, dalej przejazd do Askole i 100 kilometrów trekkingu do bazy pod K2 (5000 m n.p.m.). Akcja górska powinna rozpocząć się na początku stycznia. Magdalena Gorzkowska wraz towarzyszącymi jej Szerpami będzie aklimatyzować się i sukcesywnie zakładać obozy. Atak szczytowy zostanie przeprowadzony w połowie lutego. Zakończenie akcji i powrót do Polski planowane są pod koniec lutego.

„Wyprawa na K2 to ogromna przedsięwzięcie sportowe, ale też logistyczne. Moje dotychczasowe ekspedycje kończyły się sukcesem. Ponadto wiem, że czeka mnie zupełnie nowe wyzwanie, łączące elementy wspinaczki wysokogórskiej i zimowej eksploracji” – mówi Magdalena Gorzkowska.

InPost zawsze stawiał przed sobą cele przez innych uznawane za niemożliwe do realizacji. Tymczasem zimowe wejście na K2 to ogromne wyzwanie. Przede wszystkim firma chce, aby ten sukces przypadł Polakom. Ponadto Magda Gorzkowska ma wielkie szanse, by udowodnić, że można pokonać K2 zimą.

Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Makalu i Manaslu. Dwa ostatnie zdobyła bez wspomagania tlenem. Podczas najbliższej wyprawy planuje także działać bez tlenu.

Źródło: InPost

Przeczytaj także: Rynek magazynowy – obiecujące prognozy na 2021

Rynek magazynowy uchodzi za wielkiego wygranego w starciu z pandemią COVID-19. Eksperci Colliers International poddali analizie mijający rok i wybrali najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w sektorze magazynowym, a także przygotowali prognozy dla rynku na 2021 r.