Oszczędności w biznesie – jak zmniejszyć wydatki czasach kryzysu? Pandemia zmusiła wiele firm do szukania oszczędności. W jaki sposób optymalizować koszty  w trudnych czasach, podpowiada Avis Polska. Marka oferująca wynajem samochodów oraz usługi w zakresie zarządzania flotą.

Nowe restrykcje, wprowadzone w ostatnim czasie przez rząd, dotknęły bezpośrednio szereg branż, w tym gastronomiczną oraz fitness. Mają one wpływ również na inne sektory, dlatego już teraz warto przyjrzeć się obszarom, w których można poszukać oszczędności w firmie. Oto kilka podstawowych rozwiązań, które warto wdrożyć, aby zmniejszyć codzienne wydatki.

Oszczędności w biznesie - jak zmniejszyć wydatki czasach kryzysu?- auta ustawione jedno za drugim
Oszczędności w biznesie – jak zmniejszyć wydatki czasach kryzysu?

Optymalizuj zarządzanie flotą samochodów

Wiele firm, a zwłaszcza te, które posiadają zespół sprzedażowy, na co dzień korzysta z floty samochodów. Mimo że spotkania biznesowe odbywają się dziś często online, rozmowa twarzą w twarz przynosi znacznie lepsze rezultaty. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Western University, prośba przedstawiona w trakcie rozmowy na żywo jest nawet 34 razy bardziej efektywna niż przesłana mailem. Auto, jako indywidualny środek transportu – w przeciwieństwie do transportu publicznego – gwarantuje przestrzeganie zasad dystansu społecznego podczas wyjazdu w interesach.

Warto rozważyć elastyczne formy korzystania z pojazdów, na przykład wynajem długoterminowy, który okazuje się bardziej efektywny pod względem finansowym. W ramach wynajmu długoterminowego firma może dostosowywać liczbę aut w swojej flocie do bieżących potrzeb biznesu, zmieniających się w zależności od sezonu.

Rozwiązaniem dla firm, w szczególności w kontekście wyjazdów służbowych, może być też wynajem krótkoterminowy. Avis Polska w ostatnim czasie uruchomił usługę Digital Check-In. Odprawę samochodów online, która minimalizuje ilość czasu, jaką klient spędza w biurze wynajmu. Dodatkowo prowadził też „Obietnicę Bezpieczeństwa Avis”, czyli wzmocnione procedury mycia i dezynfekcji pojazdów. Firmy mogą ponadto zawrzeć z nami umowę dotyczącą wynajmu krótkoterminowego, która daje im gwarancję stałej ceny.

Oszczędności w biurze

Już podczas pierwszej fali pandemii wiele firm podjęło środki, aby zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem biura. Część z nich wciąż pracuje w systemie home office – przynajmniej częściowo. Warto więc rozważyć zmniejszenie powierzchni biurowej i wprowadzić system hot desk, w ramach którego pracownicy nie mają swoich stałych biurek, ale rezerwują je przed przyjściem do biura. Im mniejsza jest powierzchnia biurowa, tym niższy koszt utrzymania.

Wykorzystuj porady doradców i ekspertów

Nie musi to być wcale firma doradcza, której usługi stanowiłyby kolejny wydatek w firmowym budżecie. Bardzo często przedsiębiorstwa oferujące usługi dla biznesu proponują ofertę doradztwa w pakiecie. Oprócz nowych samochodów, firma w ramach wynajmu długoterminowego proponuje również kompleksową usługę zarządzania flotą. Taka oferta to fleet-as-a-service. Jest to swoista forma outsourcingu flotowego, która pozwala optymalizować jej wykorzystanie w firmie. Tym samym sprawić, że będzie ona maksymalnie efektywna kosztowo. W ramach fleet-as-a-service świadczone są usługi zapewnienie napraw i przeglądów. Ponadto także likwidacja szkody oraz zapewnienie auta zastępczego w przypadku uszkodzenia pojazdu.

Outsourcing się opłaca

Zlecenie części usług firmom zewnętrznym – w tym wspomnianej obsługi floty – to często bardzo opłacalne rozwiązanie. Obecnie możemy zdecydować się na realizację części działań przez wyspecjalizowane podmioty w niemal każdej dziedzinie. Warto rozważyć potrzeby naszego biznesu w zakresie takich usług i przekalkulować, czy zlecenie jej profesjonalnej firmie zewnętrznej nie okaże się optymalnym rozwiązaniem.

Okres kryzysu to zawsze duże wyzwanie dla biznesu, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, które dysponują mniejszą płynnością finansową. Dlatego znalezienie oszczędności w jego codziennym funkcjonowaniu to sposób na uniknięcie problemów w perspektywie krótko i długoterminowej.

Źródło: Avis Polska