Wraz z początkiem grudnia rozpoczyna się okres przygotowań do świąt. W sklepach można już znaleźć świąteczne dekoracje, a w radiu słyszymy więcej charakterystycznych melodii. Część z nas już od dawna zaplanowała na ten czas wyjazd do rodziny lub wypoczynek w górach.  Zdarza się jednak, że w ferworze pakowania zapominamy o zabezpieczeniu tego, co pozostawiamy za sobą – mieszkania wypełnionego naszym dobytkiem. Ekspert Expandera radzi jak uchronić się przed niekomfortowymi sytuacjami po powrocie.

Na początku warto podjąć działania prewencyjne – powiadomić  zaufanych sąsiadów o wyjeździe, którzy od czasu do czasu odwiedzą nasze mieszkanie, zabiorą korespondencję lub ulotki ze skrzynki pocztowej. Nie powinno się jednak informować o wyjeździe wszystkich znajomych, ani tym bardziej umieszczać takich informacji na portalach społecznościowych. Nigdy bowiem nie wiadomo kto przeczyta taką informację i jak ją wykorzysta.

Podstawą zabezpieczone drzwi i okna

Gdy nie posiadamy jednak zaufanych sąsiadów, bądź także wyjeżdżają do swoich rodzin na święta, nie pozostajemy bez wyjścia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto zainwestować w system zabezpieczeń. Włamywacz z pewnością nie będzie chciał mocować się z dobrymi drzwiami antywłamaniowymi. Ich zamek powinien posiadać odpowiednie atesty. Przede wszystkim są to zabezpieczenia przed przewierceniem oraz specjalny zestaw rygli wysuwanych w kilku kierunkach, blokujących skrzydło. Istotne są także bolce antywyważeniowe. W przypadku ewentualnej próby przecięcia zawiasów, zabezpieczą przed wyjęciem drzwi z ościeżnicy. Co ważne, w mieszkaniach usytuowanych na parterze lub na niskich kondygnacjach, konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie okien oraz balkonu. Rozwiązaniem nie muszą być jednak wyłącznie kraty, często niezbyt estetyczne oraz stanowiące dodatkową przeszkodę w przypadku pożaru. Dobrym zabezpieczeniem mogą być również solidne okna antywłamaniowe.

Na straży bezpieczeństwa

Dodatkowo, aby w czasie wyjazdu cieszyć się „spokojnym snem” możemy podpisać umowę z firmą ochroniarską, która całodobowo będzie monitorować co się dzieje w naszym mieszkaniu lub domu. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie alarmu. Ważne, aby nie znajdował się on tylko przy drzwiach wejściowych, lecz również przy balkonach i oknach. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na doglądanie lokalu z dowolnego miejsca na świecie. Posiadając taki system, w momencie zdarzenia zostaniemy automatycznie powiadomieni o zagrożeniu, np. o włamaniu. Innym rozwiązaniem może być także zamontowanie w mieszkaniu tzw. symulatora obecności. Urządzenie można zaprogramować tak, aby o różnych godzinach włączało światło w danym pomieszczeniu. Może pomóc to odstraszyć złodziei, którzy obserwując dom, nie zorientują się, że nikogo nie ma w domu.

Potrzebna polisa

Oczywiście powinniśmy pamiętać także o zakupie polisy ubezpieczeniowej. Co prawda w czasie świąt nasz budżet obciążony jest zakupem prezentów, warto jednak wygospodarować z niego fundusze na ubezpieczenie. Wysokość składki to tylko mała część wartości mieszkania oraz posiadanych przez nasz przedmiotów i sprzętów. Podstawowy wariant to zazwyczaj tylko tzw. ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Możemy jednak rozszerzyć polisę o ryzyko kradzieży z włamaniem. Ubezpieczeniem może być objęty sam budynek/mieszkanie, pomieszczenia przynależne (piwnica, komórka), jak również niemal wszystko, co posiadamy w mieszkaniu.

Oczywiście przy wybieraniu ubezpieczenia należy zapoznać się z warunkami w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a kiedy odmówi udzielenia wsparcia. Przy zawieraniu umowy może także określić swoje wymogi odnośnie zabezpieczeń. Każdy ubezpieczyciel ma swoje wymagania w tym zakresie, np. odpowiednio atestowane zamki w drzwiach wejściowych czy nieudostępnianie osobom nieupoważnionym kluczy. Warto także zwrócić uwagę czy polisa obejmuje dewastacje. Mieszkanie bowiem może zostać również całkowicie zdemolowane.

Mimo iż w czasie świątecznych przygotowań mamy wiele spraw na głowie, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie zabezpieczenie mieszkania i naszych dóbr. Dzięki temu będziemy mogli spędzić świąteczny czas w rodzinnej atmosferze, bez zbędnych trosk i niepokoju.

 

Małgorzata Szymańska-Cholewa,Specjalista ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych Expander Advisors