Szardża – jeden z emiratów należący do Zjednoczoych Emiratów Arabskich (napółnoc od Dubaju) –otworzył swój rynek nieruchomości na nabywcówz zagranicy – informuje portal propertywire.com. Nowe regulacje pozwalają
ekspatom na zakup na 100lat prawa do nieruchomości. Wymagane jest jednak  posiadanie wizy pobytowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Warto zaznaczyć,że wygaśnięcie wizy po nabyciu domu lub mieszkania nie powoduje utraty nieruchomości. Zgodnie z prawem bez wizy można ją sprzedać lub wynajmować.

Cudzoziemcy mogą jednak kupować tylko z góry określony rodzaj nieruchomości. Muszą być to nowo budowane domy i mieszkania zlokalizowane na nowych terenach przeznaczonych pod inwestycje poza centrum miasta. Pierwszą z inwestycji, która spełnia wymagania jest Tilal City, która składa się z ponad 1800 działek, na których ma powstać ponad 2,3 mln m kw. powierzchni mieszkalnej. Jeśli wierzyć lokalnym urzędnikom, to zezwolenie na nabywanie nieruchomości jedynie poza centrum motywowane jest chęcią ograniczenia korków w mieście.

Jednym z powodów, dla których otwarto rynek nieruchomości, jest spory popyt na mieszkania generowany przez osoby pracujące w sąsiednim Dubaju. Brak możliwości zakupu nieruchomości powodował liczne skargi cudzoziemców. Po zmianach administracja liczy na ustabilizowanie się sytuacji.

Jak jednak widać władze zadbały o to, aby rynek nieruchomości w Szardżynie został dotknięty spekulacyjnym popytem i gwałtownym wzrostem cen generowanym przez popyt ze strony cudzoziemców. Urzędnicy mają więc za zadanie udaremnianie prób sprzedaży z zyskiem (jeszcze przed zakończeniem budowy) nieruchomości kupionej przez spekulacyjnego inwestora na etapie przedsprzedaży –analogiczny mechanizm doprowadził do gwałtownego wzrostu cen w sąsiednim Dubaju.

Do tej pory inwestorzy zagraniczni nabywali nieruchomości głównie w Dubaju i Abu Dhabi. Decyzja emiratu Szardża może część popytu skierować na nowyrynek. Nie należy spodziewać się jednak rewolucji. Zapobiec jej mają wprowadzone restrykcje inwestycyjne.

emirat2

emirat3
Luksusowa willa położona na sztucznie usypanej Wyspie Palmowej w Dubaju. Dom o powierzchni prawie 700 m kw. położony jest na działce (14 ar) w pierwszej linii zabudowy. Dzięki temu właściciel z poziomu swojego tarasu może podziwiać panoramę Dubaju. W domu znajdują się m.in. 6 sypialni, pokój dla gosposi oraz reprezentacyjny salon.
Cena: 61,7 mln PLN
Lokalizacja: Wyspa Palmowa,
Dubaj, ZEA
Źródło: Rightmove, Aston Pearl
źródło: Lion’s Bank