Warszawski rynek najmu wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem wysokości czynszów. Od pewnego czasu warszawscy najemcy z zaniepokojeniem obserwują wzrost stawek czynszowych. Średni miesięczny koszt najmu warszawskiego lokalu przekroczył już 50 zł za metr kwadratowy, co w polskich realiach jest bardzo wysokim wynikiem. Podwyżka rynkowych czynszów w połączeniu z niskimi stopami procentowymi NBP, skłania kolejnych inwestorów do zakupu warszawskiego lokum na wynajem.  

Już od dawna rośnie zyskowność wynajmu mieszkania w stolicy 

Wzrost warszawskich czynszów w latach 2007 – 2008 był efektem boomu cenowego na rynku mieszkań. Stawki czynszowe rosły razem z cenami lokali, gdyż wynajem stanowi oczywistą alternatywę dla zakupu lokum – tłumaczy Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. Warto również pamiętać o oczekiwaniach inwestorów, którzy traktują dalszy najem jako alternatywę dla sprzedaży mieszkania po wyższej cenie albo poprzez podniesione czynsze chcą sobie zrekompensować większy koszt niedawno zakupionego lokalu.

Po zakończeniu boomu cenowego na warszawskim rynku mieszkaniowym, nastąpiło urealnienie poziomu czynszów (tzn. ich spadek o  10% – 12%). Później miała miejsce długotrwała stagnacja stawek za 1 mkw. na poziomie 44 zł – 46 zł. Wzrostowy trend zaczął być widoczny pod koniec 2012 roku. Od tamtej pory, warszawskie czynsze za 1 mkw. zazwyczaj rosły szybciej niż koszty zakupu 1 mkw. lokali. Opisywana sytuacja skutkowała spadkiem średniej liczby miesięcznych czynszów potrzebnych do zakupienia 1 mkw. mieszkania (patrz przerywana linia na wykresie). Wzrost stawek czynszowych w relacji do kosztów zakupu mieszkania, w połączeniu z niskimi stopami procentowymi NBP, zachęcił wiele osób do inwestycji w najem. Równocześnie zwiększyła się też opłacalność użytkowego zakupu mieszkania na kredyt (w stosunku do najmu). Problem polega na tym, że wielu młodych mieszkańców stolicy, po prostu nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. Warszawa obecnie jest krajową metropolią z najgorszą relacją pomiędzy cenami metrażu i poziomem zarobków.

Ciekawe są również zaprezentowane poniżej dane Centrum AMRON. Dotyczą one łącznego kosztu wynajęcia mieszkania. Te statystyki potwierdzają, że dla Warszawy od początku kwietnia do końca czerwca 2017 r. mieliśmy do czynienia z dalszym wzrostem stawek czynszowych. Trzeba zwrócić uwagę, że w II kw. 2017 r. podwyżki czynszów odnotowano tylko dla dwóch metropolii poza Warszawą (tj. Łodzi i Poznania).

 Napływ pracowników ze wschodu to nie jedyny powód podwyżek 

 Po przeanalizowaniu wzrostu warszawskich czynszów, nasuwa się oczywiste pytanie o przyczyny takiej zmiany. Na pewno mamy do czynienia ze splotem kilku czynników, które dodatnio wpływają na koszty wynajmu mieszkania w Warszawie. Pierwszą przyczyną podwyżek jest wspomniany już niski poziom stóp procentowych NBP, zwiększający opłacalność najmu względem depozytów bankowych – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Warszawscy wynajmujący biorą również pod uwagę wzrostowy trend dotyczący cen mieszkań. Nie można także zapominać o ciągłym napływie młodych Polaków i Ukraińców, których przyciąga warszawski rynek pracy lub oferta akademicka. Tacy przybysze często konkurują ze stałymi mieszkańcami Warszawy o najem „najtańszych” lokali. Równocześnie zwiększa się też oferta wynajmu mieszkań o wyższym standardzie. Wiele takich lokali trafiło na rynek wprost z oferty deweloperów (po uprzednim wykończeniu). Warszawskie mieszkania o wyższym standardzie, na pewno dodatnio wpływają na rynkowy poziom czynszów.