Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostało już niewiele czasu. Dla studentów to najwyższy moment na znalezienie mieszkania. Sieć biur nieruchomości Metrohouse przygotowała kilka porad, które mogą pomóc studentom w znalezieniu lokum na ostatnią chwilę.

 Poszukiwania mieszkania na wynajem pod koniec września to istna loteria. Zwykle na rynku pozostają oferty, które nie cieszyły się zainteresowaniem ze względu na cenę, standard, czy lokalizację. W pośpiechu można też popełnić błąd, który będzie kosztował nas niepotrzebne nerwy i utratę pieniędzy. Warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych porad, które ułatwią poruszanie się po rynku.

 Tańsze oferty na przedmieściach

Studenci często poszukują ofert w pobliżu kampusów uniwersyteckich oraz w centrach miast. Jeżeli nie zależy Ci na wysokości czynszu, poszukuj także w tych miejscach, ale mniej świadomość, że w dalej położonych dzielnicach ceny wynajmu mogą być tańsze nawet do 30 proc. niż w centralnie położonych rejonach miasta.

Ważna infrastruktura

Poszukując mieszkania na wynajem studenci chętnie wybierają oferty wybudowane na osiedlach z ostatnich lat. Oprócz mieszkania warto przyjrzeć się okolicznej infrastrukturze – szczególnie ważna jest odległość do sklepów, przystanku. Szczególnie jeżeli nie posiadasz samochodu życie w ładnym nowym budynku, ale z dala od cywilizacji może być uciążliwe. Sprawdź, jak szybko dojedziesz na uczelnię w godzinach szczytu.

Wynajmij większe mieszkanie

W ferworze walki o najpopularniejsze mieszkania warto zastanowić się nad wynajmem nieco większego lokum, w którym mogłyby zamieszkać nawet 4-5 studentów. Mieszkania 4-pokojowe nie cieszą się zbytnią popularnością wśród najemców, dlatego istnieje duża szansa, by wynegocjować dobrą kwotę czynszu.

Stan mieszkania

Przy podpisaniu umowy najmu żądaj protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, gdzie będzie miejsce na szczegółowe informacje dotyczące stanu technicznego mieszkania i jego wyposażenia. W ten sposób unikniesz wątpliwości, czy szkody w lokalu były spowodowane przez ciebie, czy poprzedniego najemcę.

Uwaga na wynajem pokoi

Decydując się na wynajem pokoju przy rodzinie należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię korzystania z części wspólnych. Spory na linii właściciel mieszkania-najemca dotyczą takich kwestii jak rozliczenia za media, czy możliwość przyjmowania gości. To są szczegóły, ale warto o nich pamiętać w rozmowach z właścicielem.

Pytaj o dodatkowe koszty

Choć wysokość czynszu najmu może wydawać się atrakcyjna zawsze warto na wstępie dowiedzieć się o przewidywaną wysokość opłat licznikowych. Jest to szczególnie ważne np. przy ogrzewaniu elektrycznym, które może w sezonie znacznie zawyżyć wysokość rachunków.

Podejrzanie niskie ceny

Po pewnym czasie poszukiwania lokum można zorientować się w rozpiętości cen za wynajem. Można jednak natrafić na oferty w podejrzanie niskiej cenie. Może to być ogłoszenie-wabik od nieuczciwego oferenta, a w najlepszym przypadku oferta nie spełniająca podstawowych standardów. Tak, czy inaczej nie należy traktować poważnie tego rodzaju ofert.

Śpiesz się powoli

Rychłe rozpoczęcie roku akademickiego powoduje pośpiech u potencjalnych najemców.  To właśnie w tym okresie odnotowuje się największą liczbę oszustw na rynku. W przypadku wynajmu mieszkania taki pośpiech jest niewskazany. Nie zgadzaj się na przekazywanie zadatków, zaliczek przed zweryfikowaniem, czy masz do czynienia z właścicielem mieszkania. Poproś go o dokumenty tożsamości (najlepiej dwa) i sprawdź dokumenty świadczące o własności mieszkania (aktualny odpis z księgi wieczystej możesz sprawdzić  w Internecie).

 Nie płać pośrednikowi awansem

Jeżeli korzystasz z usług pośrednika należy wiedzieć, że jego wynagrodzenie pobierane jest dopiero w momencie podpisania umowy najmu. Nie uiszczaj żadnych opłat za samo przekazanie adresu mieszkania. Tak często działają pseudo-biura nieruchomości, który żerują na nieznajomości zasad współpracy z pośrednikami.

Gdzie szukać ofert?

Ciekawą ofertę znajdziesz nie tylko na portalach internetowych, ale także na tablicach ogłoszeń w okolicach uczelni czy w prasie lokalnej. Najszybszą formą poszukiwania jest współpraca z agentem nieruchomości. Aby zaoszczędzić swój czas oczekuj zaprezentowania kilku ofert jednego dnia.

źródło: Metrohouse