Już piąty raz z rzędu agencja Thomson Reuters umieściła firmę Honda na liście 100 najbardziej innowacyjnych firm roku w skali całego globu (Top 100 Global Innovators). Coroczny raport, którego najnowsza edycja została opublikowana w zeszłym tygodniu, uwzględnia przedsiębiorstwa, które tworzą nowe rozwiązania i z powodzeniem wdrażają je poprzez komercjalizację.

Innowacje wprowadzane przez Hondę są nagradzane przez agencję Thomson Reuters już od pierwszej edycji raportu 100 największych innowatorów, który opublikowano w 2011 roku.

70 lat innowacyjnych rozwiązań Hondy

Honda szczyci się bogatą historią związaną z wprowadzaniem innowacji, sięgającą początków firmy:

1949 – Honda prezentuje swój pierwszy motocykl o nazwie Dream D-Type. To pierwszy seryjny motocykl z półautomatyczną przekładnią.

1971 – Honda reaguje na wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych surowych norm w zakresie jakości powietrza poprzez stworzenie silnika CVCC, który spełnił wymagania bez potrzeby stosowania katalizatora.

1983-1992 – Honda powraca do wyścigów Formuły 1, zdobywając sześć tytułów mistrzowskich w klasyfikacji konstruktorów oraz pięć tytułów mistrzowskich w klasyfikacji kierowców dla Alaina Prosta i Ayrtona Senny.

1999 – Honda wprowadza w Europie pierwszy seryjny samochód typu full hybrid, model Honda Insight.

2008 – Po latach prac rozwojowych, Honda, jako pierwszy producent na świecie prezentuje dedykowany samochód wodorowy napędzany ogniwami paliwowymi, model FCX Clarity.

2015 – Honda prezentuje pierwszy w branży motoryzacyjnej inteligentny tempomat adaptacyjny i-ACC (intelligent adaptive cruise control), który jest w stanie przewidzieć sytuację, w której podczas jazdy autostradą pojazd z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie nam drogę.

Philip Ross, wiceprezes Honda Motor Europe powiedział: „Nasze działania opierają się na silnej wierze w innowacje, którą prawie 70 lat temu zaszczepił w nas Soichiro Honda.”

„Do dziś staramy się więc przyczyniać do rozwoju społeczeństwa poprzez wprowadzanie innowacji technicznych. Działamy na wielu płaszczyznach – poczynając od robotyki, poprzez lotnictwo i bezpieczeństwo drogowe, a kończąc na sportach motorowych – dlatego w następnych latach będziemy nadal postrzegani, jako globalny innowator.”

Rzecznik prasowy agencji Thomson Reuters powiedział: „Uważamy, że doskonały pomysł, który nigdy nie zostanie opatentowany i wprowadzony na rynek, pozostanie tylko doskonałym pomysłem.”

źródło: Honda