Mazda Motor Corporation rozpoczyna w fabryce Ujina 1 w Hiroszimie seryjną produkcję Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV przeznaczonej na rynki europejskie. To przeznaczony na europejskie rynki model hybrydowy typu plug-in, który wykorzystuje silnik Wankla jako generator energii elektrycznej. Materiały użyte do jego wykonania są naturalne lub pochodzą z recyklingu. Dodatkowo pierwsze ładowanie akumulatora energią ze słońca zmniejszają ślad węglowy.

MX-30 e-Skyactiv R-EV to wyjątkowy hybrydowy model typu plug-in (PHEV), który nadaje nowe przeznaczenie unikatowemu silnikowi Mazdy z wirującym tłokiem. Ten kompaktowy, lekki silnik spalinowy napędza generator, który w razie potrzeby ładuje akumulator wysokonapięciowy lub zapewnia dodatkową moc. Pojazd jest jednak zawsze napędzany silnikiem elektrycznym.

Podczas gdy zasięg 85 km na w pełni naładowanym akumulatorze wysokonapięciowym wystarcza w Maździe MX-30 e-Skyactiv R-EV do codziennej jazdy, silnik Wankla jako generator energii elektrycznej wydłuża ten dystans podczas długich podróży.

MX-30 ucieleśnia zróżnicowane podejście Mazdy do dążenia do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. W procesie projektowania wykorzystano naturalne surowce, takie jak korek i tapicerki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Mazda MX-30 e-Skyactiv EV, wprowadzona została do sprzedaży w 2020 r. jako pierwszy seryjnie produkowany samochód elektryczny marki. Teraz MX-30 e-Skyactiv R-EV uzupełnia gamę modelową o unikatową hybrydę typu plug-in.

System zasilania energią słoneczną o mocy 1,1 MW, który został zainstalowany w fabryce Mazdy w Hiroszimie w lipcu 2021 r. dostarcza energię elektryczną do ładowania nowo wyprodukowanych pojazdów MX-30 e-Skyactiv R-EV przed ich wysyłką do Europy.

Pierwsze egzemplarze Mazdy M-30 e-Skyactiv R-EV do jazd testowych pojawią się w polskich salonach pod koniec listopada. Samochód można już zamawiać u dealerów w cenie od 161 100 zł. Co ciekawe, ceny podstawowych wersji MX-30 R-EV i MX-30 z napędem czysto elektrycznym są identyczne.