Ochrona zdrowia, moda czy consulting to niektóre z branż, w jakich otworzyły swoje firmy uczestniczki programu Biznesu w Kobiecych Rękach. Jego 9. edycja pomogła 60 uczestniczkom wdrożyć swój pomysł na firmę.

Program dla biznesów na przekór kryzysowi

Uczestniczki ostatniej edycji programu od początku musiały zmagać się z trudną sytuacją gospodarczą. Czas pandemii i wojna na Ukrainie przyniosły pytanie, czy to na pewno dobry moment na własny biznes. 

„Własna działalność może być sposobem na kryzys. Dowodem na to są uczestniczki ostatniej edycji programu Biznes w kobiecych rękach. Firma dała im poczucie niezależności, wiary w siebie oraz bezpośredni wpływ na wysokość swoich zarobków” – zauważa Magdalena Jeżyńska, koordynatorka programu. Podobnie myślą też same uczestniczki.

Zawody artystyczne są bardzo narażone na obecną sytuację ekonomiczną. To właśnie z tych usług rezygnujemy, gdy widzimy mniejsze wpływy w domowym budżecie. Cały sukces polega jednak na tym, by realizować swoje cele pomimo wszystkich przeciwności. Ja dzień po dniu buduję pewność tego, że to, co robię, ma sens. Szczególnie pomaga w tym widok, gdy po miesiącach ciężkiej pracy liczba klientów sukcesywnie wzrasta – mówi Alicja Bokina, która otworzyła w ramach programu własną pracownię fotograficzną. 

Grzegorz Wolff, z-ca dyrektora Urzędu m.st. Warszawy, podkreśla też, że Biznes w Kobiecych Rękach to nowe możliwości dla całego rynku. Każda nowa firma to nowe miejsca pracy, nowe współprace czy nowe kontrakty.

Poczuć energię kobiecych biznesów

70% firm, które powstało w ramach programu nadal stabilnie rozwijają swoją działalność. Sekret skuteczności nie tkwi wyłącznie w twardej, biznesowej wiedzy. Siłą są przede wszystkim relacje. 

Dziesiątki warsztatów, setki godzin w ramach relacji mentoringowych, ale przede wszystkim sieć wsparcia, jaką tworzą uczestniczki programu, jego absolwentki oraz mentorki – wszystko to pomaga kobietom w realizacji ich marzeń o własnym biznesie – podkreśla Barbara Sobala z Citi Handlowy, który wspiera program.

Z kolei Jolanta Bujnowska, akredytowana mentorka i coach EMCC – zwraca uwagę, że mentoring w programie Biznes w Kobiecych Rękach pozwala kształtować wysoki poziom kultury organizacyjnej firm:

Kreatywność danej organizacji zależy od ciągłego zadawania sobie pytań o to, co można zrobić jeszcze lepiej i czego można się nawzajem od siebie nauczyć. W tym kontekście mentor może stać się osobą, która pomaga rozwijać w organizacji twórcze myślenie, innowacyjność, inspiruje do wielkich działań i kształtuje kompetencje przyszłości.

Rodzinna jako motywacja do prowadzenia biznesu

Własna firma dla większości uczestniczek programu była ogromną zmianą. Musiały porzucić utarte ścieżki związane z pracą na etacie i nauczyć, jak łączyć prowadzenie firmy z życiem rodzinnym. Ale to właśnie rola partnerki, żony czy matki motywowała je często do podjęcia decyzji o przejściu na swoje.  

Założenie własnej firmy to wyjście ze swojej strefy komfortu. Rezygnujemy z czegoś, co nam znane i stałe na rzecz zupełnie nowej i nieznanej opcji. Jednak chciałabym w przyszłości pokazać mojej córce, że warto postawić na siebie i działać według swoich zasad. Chciałabym przekazać jej „gen przedsiębiorczości”. Dlatego założyłam własną działalność – przyznaje Katarzyna Hummel, która wzięła udział w ostatniej edycji programu i prowadzi firmę jako wirtualna asystentka.

„Założenie własnej firmy to wyjście ze swojej strefy komfortu. (…) Warto postawić na siebie i działać według swoich zasad.”
Zdjęcie Gustavo Fring/Pexels

Z kolei Anna Sobieraj, która w trakcie programu pracowała nad swoją firmą doradczą w zakresie komunikacji marki, odpowiada:

Jak wygląda teraz moje życie? Jak zabawa! To nie znaczy, że nie pracuję czy pracuję mniej, wręcz przeciwnie. O swoim biznesie się myśli i pracuje się w nim całą dobę, ale pracuję z pasją, więc czuję się jak na placu zabaw. Być może nie takiej odpowiedzi się spodziewacie po hm… dorosłej kobiecie, odpowiedzialnej matce, która właśnie otwiera swoją działalność i nagle ma płacić poważne ZUS-y, podatki i zarabiać na wszystkie koszty, ale tak jest i czuję się w tym naprawdę dobrze.

Można wziąć udział w rekrutacji do kolejnej edycji na rok 2023/2024. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/programy/biznes-w-kobiecych-rekach/

Źródło: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet