W życiu każdego człowieka przychodzi czas, w którym musi podjąć decyzję o wykonaniu remontu swojego domu lub mieszkania. Można na niewielką skalę odświeżyć ściany poprzez malowanie albo z rozmachem zacząć od wymiany instalacji i sprzętów gospodarstwa domowego. Przy tego typu planach należy jednak pamiętać, że wszystkie udoskonalenia – zarówno te małe i duże, to koszty od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Expander podpowiada, jak przestrzegając pięciu prostych zasad bezpiecznie sfinansować remont.

 Dokładnie oszacuj swoje potrzeby

Decyzja o większym remoncie mieszkania czy domu to istotny moment dla naszego portfela. Dlatego też działania powinniśmy rozpocząć od dokładnej analizy naszych potrzeb. Najlepiej zrobić listę spraw, które nie cierpią zwłoki, typu cieknący kran czy odklejająca się tapeta. Następnym etapem jest określenie tego, co chcemy zmienić. Ustalmy czy możemy mniejszym kosztem odrestaurować meble w salonie, czy niezbędne są już nowe. Przy takich ocenach nie zapominajmy też o szczegółach, musimy bowiem pamiętać nawet o najmniejszych elementach wyposażenia. – Podczas remontu lub metamorfozy wnętrz często zapominamy o elementach wykończeniowych. Tak naprawdę to właśnie one są swoistą kropką nad „i”. Gniazdka, włączniki czy listwy przypodłogowe wydają się być drobnostkami, ale źle dobrane mogą popsuć cały efekt. Warto zadbać o detale i zaplanować je w budżecie, żeby później nie zabrakło na nie funduszy. Niekoniecznie muszą to być drogie elementy, ale dobrane w taki sposób, by tworzyły całość i były dekoracją dla pomieszczenia – radzi Piotr Berliński, wiceprezes firmy ApplyFlock.

Policz, jaki kapitał musisz zgromadzić

Kiedy zrobimy już dokładną listę napraw i wyposażenia, zabierzmy się za wycenę wszystkich elementów, by wiedzieć jakie środki finansowe musimy posiadać. Ile kosztuje metr tapety i jej założenie, a ile płytki do naszej kuchni – to wszystko należy uwzględnić w szczegółowym kosztorysie. Aby znaleźć ceny warto przejrzeć strony sklepów z materiałami budowlanymi, wnętrzarskimi oraz oferty firm remontowych. Według badań przeprowadzonych przez Ceneo.pl ponad 60% internautów dokonuje zakupów tego typu materiałów przez Internet z powodu dużego wyboru i często niższych cen, niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak przed zakupem w sieci sprawdzić również markety budowlane, żeby wyjść na tym najkorzystniej.

Zastanów się, kiedy zrobić remont

Przed zabraniem się do prac remontowych ustalmy najlepszy moment, kiedy potrzebne nam materiały będą najtańsze, a nasz portfel gotowy. Znając dokładny koszt naszego remontu możemy podjąć decyzje o tym jak go sfinalizować. – Najlepiej jeśli mamy już odłożone pieniądze na ten cel lub w najbliższym czasie uda nam się je zgromadzić. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach faktyczny koszt przekracza ten planowany. Dlatego nie warto się spieszyć. Lepiej zebrać nieco więcej oszczędności – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Sprawdź, czym sfinansować rearanżację

W przypadku droższych remontów (np. dużego domu) nierzadko konieczne jest jednak skorzystanie z kredytu. Remont możemy finansować przy użyciu różnych produktów tego typu. Dla przykładu może to być kredyt hipoteczny, który jest tani, ale jego uzyskanie jest czasochłonne i wymaga wielu formalności. Poza tym za jego pomocą sfinansujemy jedynie materiały budowlane czy wyposażenie trwale związane z nieruchomością. Pieniędzy nie będziemy mogli więc wydać np. na meble, dywany itp. Pozwoli na to natomiast pożyczka hipoteczna. Jest ona również dość tania, ale jej uzyskanie również wymaga wielu formalności. Najłatwiej i najszybciej można uzyskać kredyt gotówkowy. Będzie on jednak istotnie droższy niż dwa poprzednie produkty. – Warto zacząć od sprawdzenia czy nasze dochody pozwolą na uzyskanie oczekiwanej kwoty kredytu. Później najlepiej porównać oferty co najmniej kilku banków, by wybrać wariant, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom – radzi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

 Monitoruj remont i związane z nim wydatki

Po dokładnych wycenach i zdobyciu środków na odnowienie mieszkania, nie możemy zapominać o kontroli nad pracami oraz wydawanymi przez nas pieniędzmi. Kiedy remont już się rozpocznie, nie pozostawiajmy naszego budżetu bez weryfikacji, ponieważ zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki, na które powinniśmy być przygotowani. Zminimalizujemy koszty przez analizę i racjonalne dopasowanie naszych możliwości do tego, co proponują nam firmy i fachowcy.

      Krok 1. Dokładnie oszacuj swoje potrzeby, ustal priorytet ważności prac i pamiętaj o niezbędnych szczegółach.

Krok 2. Policz jaki musisz zgromadzi kapitał, sprawdzając ceny w różnych miejscach.

Krok 3. Zastanów się kiedy zrobić remont, wybierz czas najlepszy na rynku i dla twojego portfela.

Krok 4. Wybierz metodę finansowania remontu, sprawdź oferty rożnych banków by wybrać najlepszą dla siebie.

Krok 5. Monitoruj i kontroluj środki, które wydajesz w trakcie remontu, po to by zminimalizować niespodziewane koszty.

Opracowanie własne: Expander Advisors

 

źródło: Expander