Na polskim rynku funkcjonuje alternatywa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają wsparcia finansowego – Beesfund. To forma croundfundingu oparta na private equity, pozwalająca w krótkim czasie zebrać do 400 000 PLN na rozwój przedsiębiorstwa.

Celem Beesfund jest uzupełnienie luki kapitałowej, która powoduje, że wiele ciekawych pomysłów biznesowych nie może pozyskać środków na start i rozwój. „Z drugiej strony przeciętny człowiek dysponuje zbyt małym kapitałem, żeby inwestować w startupy i dynamicznie rozwijające się spółki. Inwestycje prywatne są obciążone dużym ryzykiem na poziomie zabezpieczeń prawnych inwestorów.” – przekonuje Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund.

Beesfund jest jedyną platformą w Europie Środkowo-Wschodniej, która przeprowadza emisje akcji dla Spółek Akcyjnych i Spółek Komandytowo-Akcyjnych. Po przeprowadzonej emisji pomaga także w procesie dalszego pozyskania kapitału na rozwój.

Emisja na platformie Beesfund niesie dla przedsiębiorcy szereg korzyści. Jest to przede wszystkim zbudowanie społeczności inwestorów wokół firmy oraz okazja do przeprowadzenia kampanii PR-owej i marketingowej. Przeprowadzenie emisji to także wycena wartości biznesu, która może przełożyć się na zainteresowanie potencjalnych inwestorów strategicznych. Z innej strony to też szansa dla pracowników firmy, aby stać się akcjonariuszami biznesu, w którym są zatrudnieni. Jak zauważa Regiec – „To ciekawy sposób na przygotowanie programu motywacyjnego dla współpracowników. Najważniejsze jednak jest to, że firmy mogą pozyskać 400000 PLN i przygotować się do debiutu spółki na New Connect lub GPW.”

 
Beesfund w liczbach:

  • 5 przeprowadzonych emisji
  • 12 zaplanowanych w 2016 roku
  • 1 573 400 zł pozyskanych łącznie
  • 3209 inwestorów w bazie
  • 1049 aktywnych inwestorów, którzy kupili przynajmniej jedną akcję