Przedsiębiorcy wciąż wiedzą za mało o finansowaniu inwestycji. Informacja jest obecnie najcenniejszą wartością rynkową. Jej odpowiednio szybkie uzyskanie bardzo często decyduje o sukcesie i porażce biznesowej. Jak usprawnić proces i sposób informowania przedsiębiorców o możliwości skorzystania z unijnych pożyczek?  Taki cel postawił sobie serwis pozyskajfinansowanie.pl.

Nowa perspektywa finansowa ogłoszona przez Komisję Europejską i możliwość uzyskania pomocy o wartości 750 mld złotych wzbudziła w środowisku polskich przedsiębiorców duże zainteresowanie. Dostępność tych środków, zarówno w formie dotacji jak i preferencyjnych pożyczek (150 mld złotych), to bardzo dobra wiadomość.

Polska jeszcze nigdy nie miała możliwości wykorzystania tak dużego wsparcia finansowego. Wyjdźmy jednak na chwilę z rządowych i brukselskich korytarzy i popatrzmy na tą ogromną szansę okiem zwykłego przedsiębiorcy.

Unijne pożyczki w liczbach

W Polsce funkcjonuje około 60 instytucji, które zajmują się dystrybucją wsparcia w postaci preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek unijnych. W chwili obecnej przedsiębiorca może wybrać spośród 150 dostępnych form wsparcia. Wraz z nowym budżetem UE zwiększy się liczba instytucji i form wsparcia – o ile – na razie nie wiadomo. Można powiedzieć, że tu kończą się dobre wiadomości dla przedsiębiorców.

Ostatnie perspektywy finansowe pokazują, że największą bolączką dla przedsiębiorców jest właśnie stopień skomplikowania systemu udzielania wsparcia. Jedynie najbardziej zdeterminowani właściciele firm przeszli całą procedurę uzyskania pomocy w postaci preferencyjnej pożyczki samodzielnie. Większość z nich gubi się na wstępnym etapie, którym jest sprawdzenie, jaką pomoc mogą uzyskać i gdzie to zrobić. Nie potrzeba dużej wyobraźni, żeby uświadomić sobie, że przejrzenie 60 stron internetowych instytucji oferujących unijne pożyczki to zadanie czasochłonne. Dodatkowo przedsiębiorcy spotykają się z brakiem jasnych i klarownych informacji. Większość z nich przytłoczona jest „urzędniczą” nowomową, zupełnie niezrozumiałą dla właścicieli firm. Przedsiębiorcy tracą więc czas i zniechęcają się do ubiegania się o wsparcie.

Niewiedza przedsiębiorcy hamuje rozwój małych firm

W Polsce funkcjonuje około 2,2 mln mikro przedsiębiorstw. Dotychczas ze wsparcia skorzystało jedynie kilkadziesiąt tysięcy, co stanowi mniej niż 2% ich ogólnej liczby.

– Nasze doświadczenie czerpiemy niejako z dwóch stron barykady. Zanim serwis rozpoczął funkcjonowanie byliśmy związani zawodowo, właśnie z instytucjami udzielającymi unijnego wsparcia na inwestycje w formie m.in. pożyczek. Bardzo często obserwowaliśmy bezradnych przedsiębiorców, którzy nie mogli w prosty sposób uzyskać, według nas, podstawowej, informacji o tym, czy w ogóle mogą skorzystać z pomocy. Dzięki nam uzyskanie wstępnych informacji jest banalnie proste. Wystarczy utworzyć darmowe konto na portalu. Następnie określić kwotę pomocy, czas funkcjonowania firmy na rynku. Ponadto jej lokalizację, a na koniec formę prowadzonej działalności. To wszystko przedsiębiorca zrobi zaledwie czterema kliknięciami myszki. Nasz system automatycznie wskaże mu listę instytucji i programów wsparcia dostępnych dla jego firmy– mówi Edward Marczuk, Prezes Zarządu spółki będącej właścicielem serwisu

Przedsiębiorcy wciąż wiedzą za mało o finansowaniu inwestycji - pomarańczowa infografika z serwisu pozyskajdofinansowanie.pl
Przedsiębiorcy wciąż wiedzą za mało o finansowaniu inwestycji

Potrzebę rozwiązań oferowanych przez pozyskajfinansowanie.pl dostrzegł również fundusz inwestycyjny Netrix Ventures, który zainwestował w rozwój serwisu.

– „Był to dla nas naturalny krok, gdyż doskonale znamy potrzeby sektora MŚP odnośnie finansowania zwrotnego.Widzimy również potencjał tego rynku. Uważam, że pomoc finansowa w formie pożyczek to duża szansa dla gospodarki, szczególnie w czasie zbliżającego się spowolnienia gospodarczego. Pozyskajfinansowanie.pl doskonale wpisuje się w dzisiejsze trendy rynkowe finansowanie mśpprzenoszenia działalności finansowej do strefy wirtualnej, gdzie liczy się łatwość, szybkość i skuteczność pozyskania wiarygodnej informacji. Odpowiada to  zapotrzebowaniu przedsiębiorców na wsparcie finansowe, które często na rynku stricte komercyjnym jest dla nich niedostępne” – mówi Łukasz Gołąbek Wiceprezes Zarządu Netrix Ventures

Źródło: pozyskajfinansowanie.pl