Miniony tydzień wreszcie przyniósł długo wyczekiwany powiew optymizmu na warszawskiej GPW. Po słabych payrollsach z poprzedniego piątku, które rynek uznał za oddalenie w czasie widma podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, od początku tygodnia na giełdach dominowała zieleń. Wygląda na to, że po słabym ostatnim okresie dzięki mniejszej awersji do ryzyka kapitał zagraniczny wraca na rynki wschodzące. Widać to również na indeksie warszawskich blue chipów, gdzie w tym tygodniu wzrostom cen akcji codziennie towarzyszyły podwyższone obroty.Z drugiej strony, jeśli wzrosty te są budowane na fali oddalenia oczekiwanego terminu podwyżek stóp w Stanach, który prędzej czy później i tak nastąpi, to można się zastanawiać na ile trwałe są ostatnie zwyżki. W minionym tygodniu po dwudniowym posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionych poziomach, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. W Europie wśród najważniejszych publikacji makroekonomicznych poznaliśmy nieco słabsze od wstępnych danych usługowe indeksy PMI dla największych gospodarek. Jeśli chodzi o najważniejsze europejskie giełdy, to w skali tygodnia DAX wzrósł o 5,7%, CAC40 zyskał 5,4%, a FTSE250 1,7%.Warszawski parkiet również odnotował bardzo udany tydzień. WIG wzrósł o 4,9%, WIG20 zakończył tydzień5,3% ponad kreską. Również pozytywnie wypadły indeksy mWIG40 i sWIG80, które wzrosły odpowiednio o 5,4% i 2,8%. Warto jednak dodać, że byki zdecydowanie więcej „do nadrabiania” mają wśród spółek z WIG20.

Za Oceanem miniony tydzień również należy zaliczyć na konto byków. Już w poprzedni piątek inwestorzy zdążyli w pewnym stopniu zdyskontować słabe payrollsy. W tym tygodniu na amerykańskich parkietach wciąż utrzymywał się optymizm. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, które spłynęły w minionym tygodniu ze Stanów Zjednoczonych, to słabo wypadł sektor usług. Indeks PMI dla tego sektora wypadł słabiej niż wstępny odczyt, a indeks ISM był słabszy niż spodziewali się analitycy. Z publikacji minutes z wrześniowego posiedzenia Fed wynika, że członkowie FOMC uważają, że amerykańska gospodarka jest niemal gotowa na podwyżkę stóp procentowych. Jednak w związku z obawami o negatywny wpływ spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego na taki krok należy jeszcze poczekać. W skali tygodnia indeks S&P500 wzrósł o 3,3%, NASDAQ zyskał 2,6%, natomiast DJIA aprecjonował o 3,7%.

Bieżący tydzień nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. Niemniej jednak na szczególną uwagę inwestorów z pewnością zasługiwać będą dane dotyczące inflacji CPI i PPI z poszczególnych gospodarek, a także ważne dane ze Stanów Zjednoczonych – wrześniowe produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna.

12-10Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

To był bardzo udany tydzień dla WIG20. Indeks w ciągu ostatniego tygodnia wzrósł o 5,3% tworząc na wykresie tygodniowym długą białą świecę. Warto jednak zaznaczyć, że ruch ten póki co ma jedynie charakter korekty po ostatnich spadkach.Najbliższy opór to okolice 2200 pkt., czyli wrześniowe maksimum. Wsparcie znajduje się w okolicach 2107 pkt. Byki stoją teraz przed ważnym zadaniem, jeśli stronie popytowej uda się pokonać wrześniowy opór, wówczas pojawi się szansa na utworzenie formacji podwójnego dna (dołki z sierpnia i września).

12-10-15Wykres 2. KGHMw interwale dziennym. Źródło: Stooq

To był bardzo udany tydzień dla KGHM. Na fali odbicia na rynku surowców walory spółki w ciągu ostatnich 5 sesji podrożały o 21,2%. Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja wygląda optymistycznie. W minionym tygodniu pokonany został opór w postaci lokalnego maksimum z 17 września na poziomie 90,50 zł. Potwierdzeniem ostatnich zwyżek cen akcji miedziowego konglomeratu jest zwiększony wolumen. Wygenerowany został tym samym krótkoterminowy sygnał kupna. Warto jednak zaznaczyć, że w perspektywie długoterminowej sytuacja nie wygląda już tak optymistycznie, ponieważ od stycznia 2013 roku KGHM znajduje się w długoterminowym kanale spadkowym. Najbliższy opór, to okolice 96 zł, natomiast wsparcie stanowi pokonany ostatnio poziom 90,50 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.