70 proc. Polaków, którzy w ciągu minionego roku wypożyczali samochód podczas podróży służbowej, zamierza zrobić to ponownie w trakcie kolejnego wyjazdy biznesowego. Dlaczego decydują się na wynajem auta, a nie inny środek transportu? Na co zwracają uwagę, wybierając ofertę danej wypożyczalni? Jakie auta cieszą się największą popularnością, w jaki sposób są zwykle rezerwowane? Odpowiedzi na te pytania znajdujemy w wynikach badania przeprowadzonego na zlecenie Avis Polska.
Polscy pracownicy chętnie wypożyczają auta zarówno w trakcie krajowych, jak i zagranicznych wyjazdów służbowych. 48 proc. badanych wynajmowało samochód tylko w Polsce, a 38 proc. w kraju i za granicą. Pozostała część ankietowanych – 14 proc. wypożyczała auto jedynie poza granicami kraju. Pośród osób, które wynajmowały auta za granicą, połowa wybierała ten środek transportu podczas wyjazdy służbowego do Niemiec*. Następne w kolejności znalazły się Włochy (31 proc.) oraz Hiszpania (26 proc.), która nieznacznie wyprzedziła Francję (19 proc.).
Decydują komfort, szybkość, możliwość dotarcia tam, gdzie chcemy
Najpopularniejszym powodem, dla którego pracownicy decydują się na wynajem auta podczas wyjazdu w interesach jest po prostu wygoda – taką odpowiedź wskazało 48 proc. badanych. Możliwość dotarcia do celu szybciej wynajętym autem przekonuje do tej usługi 44 proc. ankietowanych. Dla 36 proc. istotna jest możliwość dotarcia samochodem z wypożyczalni do miejsc, które nie są połączone komunikacją miejską*. – Polacy cenią sobie komfort podróży i bezpieczeństwo. Często wyjazd służbowy wiąże się z pośpiechem – każda minuta jest cenna. Właśnie dlatego pracownicy nie mają czasu, aby oczekiwać na transport publiczny, czy nawet taksówkę i decydują się na pewniejsze rozwiązanie, jakim jest poruszanie się własnym, wynajętym autem – komentuje Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Środkową.
Najważniejszym kryterium, które decyduje o wyborze oferty danej wypożyczalni podczas podróży służbowej jest z kolei cena. Taką odpowiedź podało 48 proc. ankietowanych. Tuż za nią uplasowały się możliwość odbiory samochodu w dogodnym miejscu (wskazało ją 39 proc.) i ochrona ubezpieczeniowa (istotna dla 33 proc. badanych)*. – Firmy chcące mieć gwarancję stałej ceny dla swoich pracowników oraz indywidualne rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb, mogą zawrzeć z wypożyczalnią samochodów umowę o stałej współpracy – stwierdził Martin Gruber.
Przeczytaj także:
Pracownicy samodzielnie rezerwują auto
Większość pracowników, która wzięła udział w badaniu na zlecenie Avis Polska, samodzielnie rezerwuje samochód – robi to 62 proc. ankietowanych. Rzadziej rezerwacji dokonuje osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą w firmie (23 proc.), asystent lub asystentka (13 proc.) czy dział HR (10 proc.). Samochody na wyjazd służbowy najczęściej są rezerwowane poprzez narzędzia online, oferowane przez wypożyczalnię. – Możliwość szybkiej i wygodnej rezerwacji jest istotna, zwłaszcza że bardzo często dokonuje jej samodzielnie pracownik, udający się na wyjazd służbowy. Nic więc dziwnego, że aż 48 proc. badanych robi to online – poprzez aplikację mobilną czy stronę internetową wypożyczalni – komentuje przedstawiciel Avis.
Królują małe i kompaktowe auta
W trakcie podróży służbowej polscy pracownicy najchętniej sięgają po samochody kompaktowe – taki wybór zadeklarowało 34 proc. badanych oraz małe samochody, jak np. Toyota Yaris – wybrało je 31 proc. Tego typu pojazd jest niedrogi w użytkowaniu i ułatwia sprawne przemieszczanie.
Źródło: Avis Polska