W pandemii firmy stawiają na innowacje. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się konkursy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Bony na innowacje dla MŚP”. Od marca, czyli od początku trwania epidemii koronawirusa i wywołanego nim kryzysu przedsiębiorcy złożyli aż 970 wniosków o wsparcie z funduszy unijnych, to średnio ponad 160 projektów miesięcznie. Dla porównania przed pandemią było ich prawie dwa razy mniej. Dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyraziło zgodę na przedłużenie naboru o dodatkową 9. rundę dla etapu pierwszego usługowego. Mikro-, małe i średnie firmy mają czas na składanie wniosków do 30 grudnia 2020 r.

Od 2015 roku przedsiębiorcy złożyli ponad 4,5 tys. wniosków o dofinansowanie projektów. Rekomendowanych do wsparcia jest prawie 1,1 tys., a ok. 700 jest aktualnie w ocenie. W ramach czterech konkursów do przedsiębiorców trafiło już prawie 264,5 mln zł. Zainteresowanie konkursem jest, nie tylko nadal wysokie, ale rośnie z rundy na rundę i z miesiąca na miesiąc.

Pandemia nie zatrzymała rozwoju firm. Stawiają na innowacje- meżczyzna siedzi przy biurku przed komputerem i pisze na klawiaturze
Pandemia nie zatrzymała rozwoju firm. Stawiają na innowacje

Mimo pandemii, rośnie zainteresowanie przedsiębiorców rozwijaniem swoich firm przez innowacje, opracowywane wspólnie z jednostkami naukowymi. Od końca marca do połowy lipca br. przedsiębiorcy złożyli ponad 320 wniosków o dofinansowanie projektów. A od połowy lipca do 30 września br. do PARP wpłynęło ich ponad dwa razy więcej, bo blisko 650. To pokazuje, że firmy nadal doceniają ten konkurs jako jedno z najbardziej przystępnych źródeł finansowania innowacji. Oznacza to również, że mimo pandemii przedsiębiorcy chcą realizować swoje innowacyjne pomysły i aktywnie szukają środków na rozwój.

Bony w dwóch etapach

Program „Bony na innowacje dla MŚP” jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich – usługowy – umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Pomyślne ukończenie tego etapu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie pomysłu na innowację technologiczną w ramach drugiego etapu – inwestycyjnego.

Równolegle trwają konkursy na dofinansowanie projektów, które realizują rządowy program Dostępność Plus. W tym wypadku szanse na dofinansowanie mają innowacje produktowe. Przede wszystkim takie, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z różnymi rodzajami ograniczeń, w tym np. seniorów, osób niepełnosprawnych, dużych rodzin.

Do zdobycia ponad 0,5 mln zł na innowacje

W konkursach usługowych dużą zachętą jest niski wkład własny jaki przedsiębiorcy muszą wnieść w związku z realizacją projektu – min. 15 proc. kosztów projektu. Wsparcie na jakie mogą liczyć to maksymalnie 340 tys. zł., a całkowita wartość projektu, nie może przekroczyć 400 tys. zł.

W konkursach inwestycyjnych – przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie 560 tys. zł, dofinansowania a całkowity koszt projektu musi się zamknąć w kwocie 800 tys. zł. W tym przypadku wysokość wkładu własnego zależy od wielkości firmy oraz miejsca wdrożenia innowacji (zgodnie z mapą pomocy regionalnej).

Tylko w trzech ostatnich rundach konkursów usługowych o wsparcie na kwotę prawie 309 mln zł wnioskowało ponad 1 100 przedsiębiorców. Złożono również 24 wnioski o dofinansowanie w etapie inwestycyjnym o wartości prawie 11,4 mln zł. Od 2015 r. do tej pory, w ramach „Bonów na innowacje dla MŚP” PARP podpisała 962 umowy o dofinansowanie projektów.

Łączny budżet czterech konkursów na lata 2019-2020 to 160 mln zł, a obecnie w puli zostało jeszcze 73 mln zł. Nabory wniosków do wszystkich etapów konkursowych trwają do 30 grudnia 2020 r.

Źródło: PARP